Rosja: dostawa zbóż i maszyn do Iranu w zamian za ropę

Rosja ma zamiar dostarczać Iranowi zboża i maszyny w zamian za ropę i ma nadzieję, że stosowne porozumienie zostanie podpisane w najbliższej przyszłości – powiedział w niedzielę rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew. 

„Temat został już podjęty, (porozumienie) będzie dotyczyło nie tylko zbóż, ale też długiej listy towarów (…). Oczekujemy, że umowa zostanie podpisana bardzo szybko” – oświadczył minister.

Ulukajew nie sprecyzował jednak, kiedy dostawy rosyjskiego eksportu do Iranu miałby się rozpocząć.

Moskwa miałaby dostarczać Teheranowi „sprzęt oraz instalacje wykorzystywane przy wydobyciu ropy, maszyny rolnicze, samochody, park maszynowy dla kolei, samoloty, generatory elektryczne oraz sprzęt ciężki” – wyjaśnił Ulukajew.

Dodał też, że Rosja może otrzymać od Iranu „poważny portfel zamówień zarówno dla sektora maszynowego, jak i przemysłu o wysokiej wartości dodanej”.

11 listopada prezes rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i szef Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi podpisali w Moskwie porozumienie, na mocy którego Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze. Porozumienie przewiduje możliwość zbudowania dwóch kolejnych reaktorów.

Iran jest objęty sankcjami w związku z jego programem nuklearnym, który Zachód postrzega jako prace nad budową broni atomowej; obowiązuje też embargo na eksport irańskiej ropy.

Niedawna runda negocjacji Iranu z tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy), która miała doprowadzić do podpisania do 24 listopada ostatecznego porozumienia, zakończyła się fiaskiem; rokowania przedłużono do końca czerwca. Już drugi raz w tym roku Iranowi i sześciu mocarstwom nie udało się zawrzeć porozumienia, w ramach którego z zamian za rezygnację Teheranu z militarnego aspektu programu atomowego Zachód zrezygnowałby z części sankcji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl