fot. PAP/EPA

Na całym świecie nasila się handel dziećmi

Co trzecia ofiara handlu ludźmi jest dzieckiem – alarmuje w swoim  raporcie Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości. Dokument dotyczy lat 2010-2013.

Szacuje się, że na całym  świecie ponad 21 mln mężczyzn, kobiet, chłopców i dziewczynek staje się ofiarami niewolnictwa. I nie chodzi tu jedynie o wykorzystywanie  ich do pracy w rolnictwie, w kopalniach czy w charakterze służby domowej. Współcześni niewolnicy są towarem dla przemysłu pornograficznego, prostytucji, przymusowych małżeństw, a nawet handlu ludzkimi narządami. Z raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości wynika, że zjawisko handlu ludźmi narasta.

– Chciałbym zwrócić uwagę, że  zjawisko to głównie odnosi się do 2 grup ofiar. Są to przede wszystkim kobiety, ale w ostatnich trzech latach odnotowujemy również niebywały wzrost – 10 proc. – populacji dziewczynek i dzieci, które są poddane procederowi handlu – mówi  profesor Jacek Kurzępa ze Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

Ponad 53 proc. ofiar handlu ludźmi jest wykorzystywanych seksualnie. Tu coraz częstszymi ofiarami są dziewczynki – stanowią one dwie trzecie dziecięcych ofiar współczesnego niewolnictwa.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj