fot. PAP/Tomasz Gzell

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wspominamy dziś Żołnierzy Niezłomnych. Ich niepodległościowy zryw był odpowiedzią na nową okupację, na czele której stali komunistyczni zbrodniarze.

Dla Niezłomnych koniec II wojny światowej nie oznaczał końca walki o wolność ojczyzny. Zmienił się oprawca. Niemieckich i sowieckich okupantów zastąpił reżim komunistyczny.

– Podejmowali niezwykle trudne decyzje, czy wpisywać się w marną powojenną rzeczywistość i rezygnować, minimalizować swoje i polskie własne potrzeby, czy też nadal uznawać, że naród polski ma prawo do niepodległości, nawet gdy wszyscy dookoła niepodległości nas pozbawiają – mówił prof. Jan Żaryn, historyk.

Za dążenia niepodległościowe zapłacili najwyższą cenę. Towarzyszyła im duma, że zrobili dla Polski wszystko, co mogli. Żołnierze Niezłomni byli mordowani, prześladowani, a komunistyczni zbrodniarze chcieli wymazać ich z kart historii. W momencie egzekucji Danuta Siedzikówna „Inka” krzyczała: „Niech żyje Polska!”.

– To ludzie, którzy byli niezmiernie ważni do tego, żeby naród i państwo przetrwały i ocalały, aby funkcjonowały. Chodziło o to, żebyśmy mieli, na kim się wzorować, żeby wróg nie zdominował całkowicie świadomości społecznej – wskazał prof. Piotr Niwiński, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Miejsca pochówków wielu spośród poległych do dziś pozostają nieznane.

– Tak jak nie znamy wszystkich nazwisk i pseudonimów powstańców Warszawy, tak jak nie znamy wszystkich nazwisk i pseudonimów żołnierzy Powstania Styczniowego, tak samo nie znamy nazwisk i pseudonimów wszystkich walczących o niepodległą Polskę – powiedział prof. Piotr Niwiński.

Propaganda stalinowska wciąż próbuje uderzać w dobre imię niezłomnych.

– Pseudolewica, a de facto postkomuniści, reagowali i do dziś reagują nerwowo na próbę honorowania Żołnierzy Wyklętych. Oni sami zostali w tej stalinowskiej rzeczywistości – podsumował prof. Jan Żaryn.

Szanse na odnalezienie wszystkich miejsc spoczynku polskich bohaterów maleją z roku na rok. Przetrwać muszą w pamięci całego narodu.

 

TV Trwam News

drukuj