fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki uhonorował Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier RP Mateusz Morawiecki złożył dziś wiązanki i znicze pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1944-1956 i przy Głazie upamiętniającym ofiary Informacji Wojskowej.

Kancelaria Premiera poinformowała, że z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych szef rządu łożył wiązanki i znicze pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1944-1956 i przy Głazie upamiętniającym ofiary Informacji Wojskowej.

1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętniające ich doroczne święto państwowe obchodzone są w Polsce już po raz dwunasty.

Prezydent RP Andrzej Duda w przesłaniu na tegoroczne święto napisał, że „historia i etos Wyklętych–Niezłomnych są obecnie ważnymi elementami dziedzictwa naszej wspólnoty”.

„Polacy licznie uczestniczą w uroczystościach i innych wydarzeniach w hołdzie ostatniemu powstaniu narodowemu. Pamięć o powojennym oporze przeciw komunistycznemu zniewoleniu pielęgnują lokalne społeczności. Czcimy heroiczną odwagę, męstwo w walce i wierność Niepodległej, za którą tak wielu Niezłomnych zapłaciło własnym życiem, długoletnim uwięzieniem, prześladowaniami. Przesłanie, które odczytujemy z ich losów, umacnia nasze poczucie tożsamości i buduje postawy patriotyczne” – przypomniał prezydent.

PAP

drukuj