fot. arch/Nasz Dziennik

MEN zachęca szkoły do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca szkoły do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zorganizowanie wydarzeń edukacyjnych poświęconych bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Resort wskazuje na przykładowe inicjatywy, które mogą odbywać się w pierwszym tygodniu marca. Są to między innymi odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, pokazy filmowe czy lekcja o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych.

Chcemy, by uczniowie pamiętali o tych bohaterach i znaleźli w nich wzór do naśladowania – mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski.

– Staramy się zachęcać młodzież do tego, żeby pamiętała o innych świętach narodowych, o polskich bohaterach, którzy w przeszłości walczyli o wolną ojczyznę, poświęcali swoje życie, by wywalczyć niepodległość kraju. Dlatego chcemy, by pamiętano także o Żołnierzach Wyklętych. To święto jest szczególne, bo tych bohaterów przez kilkadziesiąt lat próbowali przedstawiać jako pospolitych bandytów i morderców, bądź chciano doprowadzić do ich zapomnienia. Jesteśmy winni tym bohaterom pamięć i cześć i chcielibyśmy, żeby kolejne pokolenia Polaków o tym pamiętały – podkreśla Dariusz Piontkowski.

Szkoły, które planują zorganizowanie wydarzeń z okazji narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mogą je zgłaszać na stronie internetowej MEN do 27 lutego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku.

RIRM

drukuj