fot. Dominik Kustra

Meksyk: Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie po raz trzeci zorganizowała Noc Świadków

Już po raz trzeci katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie zorganizowała w Meksyku Noc Świadków. Podczas czuwania modlitewnego uczestnicy mogli wysłuchać świadectw chrześcijan prześladowanych z powodu wiary na Kubie, w Wenezueli oraz w Afryce.

Noc Świadków została zorganizowana w stolicy kraju, a także w Cuautitlán Izcalli, Ciudad Guzmán i w Aguascalientes. Szacuje się, że łącznie weźmie w niej udział blisko pięć tysięcy osób.

– Fundacja Papieska Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Meksyku już po raz trzeci organizuje to wielkie wydarzenie, jakim jest Noc Świadków. Jego głównym założeniem i celem jest uświadomienie wiernych Kościoła lokalnego w Meksyku o rzeczywistości, o potrzebach Kościoła powszechnego. Szczególny akcent kładzie się na prześladowanie chrześcijan, które dotyka dzisiaj ponad 250 mln wiernych w różnych częściach świata. W latach ubiegłych zaprosiliśmy do Meksyku kapłanów, biskupów, osoby konsekrowane z Nigerii, Nikaragui, Burkina Faso, Syrii. W tym roku na tę okoliczność przybędą kapłani z Kuby, z Wenezueli, z Kongo i z Mali. Podzielą się swoim świadectwem, często przepełnionym boleścią, ale świadectwem pełnym wiary i nadziei. To wydarzenie połączone jest z muzyką i przede wszystkim z modlitwą za Kościół misyjny, za Kościół potrzebujący i w szczególności za Kościół prześladowany – mówi Dominik Kustra z meksykańskiego oddziału Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

– Każdego roku staramy się dotrzeć do różnych diecezji. W tym roku będziemy mieli okazje głosić w mieście Meksyku, w Ciudad Guzmán i w Aguascalientes. To to wydarzenie rzeczywiście przybywają tysiące wiernych. Myślę, że to świadectwo kapłanów, którzy przybędą z innych części świata, pobudzi nas do większej wiary i miłości do Chrystusa – dodaje Dominik Kustra.

Podczas czuwania modlitewnego miejscowe katedry i kościoły zostały oświetlone na czerwono. Kolor przypomina, że w wielu krajach świata nie ma wolności religijnej. Z powodu wiary chrześcijanie są prześladowani lub dyskryminowani.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj