fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Przegłosowanie nowych przepisów ws. transportu międzynarodowego to prawdziwy kryzys europejski

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski stwierdził, że działania części europosłów świadczą o braku zasad i kryzysie europejskim. W ten sposób skomentował przyjęcie w tym tygodniu przepisów dotyczących przewoźników drogowych.

Przeciwko kontrowersyjnym przepisom opowiadała się część krajów, w tym Polska. Państwa te wskazywały na protekcjonistyczny charakter regulacji. Zmiany forsowały między innymi Francja i Niemcy.

Minister Krzysztof Szczerski podczas konferencji „Europa Karpat” w podkarpackim Krasiczynie wskazał na niekonsekwentne decyzje europosłów.

– Ci sami politycy na tym samym wydechu mówią o tym, że należy walczyć ze zmianami klimatycznymi i takie kraje jak Polska muszą ponosić ogromne koszty transformacji klimatycznej; ci sami politycy na tym samym wydechu przegłosowują dyrektywę, według której 800 tys. europejskich tirów będzie musiało raz na osiem tygodni na pusto przekraczać całą Europę, żeby wrócić do swoich macierzystych krajów tylko po to, żeby się zarejestrować i później znów móc wyruszyć na trasę. Czyli będziemy emitować ogromne ilości CO2 tylko dlatego, że to jest interes ekonomiczny pewnej grupy, która chce zdusić konkurencję transportową z takich krajów jak na przykład Polska. To pokazuje, że nie ma żadnych zasad. I to jest kryzys europejski – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 roku. To już 26. edycja. W wydarzeniu uczestniczą między innymi ministrowie, eksperci oraz naukowcy.

Jednym z celów spotkania jest omówienie strategii rozwoju Karpat oraz infrastruktury regionu. Konferencja zakończy się jutro.

RIRM

drukuj