fot. flickr.com

Meksyk: Kolejny dziennikarz został zamordowany

Ciało dziennikarza Francisco Romero, który wcześniej otrzymywał pogróżki w związku z wykonywaną pracą, znaleziono w mieście Playa del Carmen na południowym wschodzie Meksyku – poinformowała w czwartek czasu miejscowego organizacja praw człowieka Article 19.

To już siódmy dziennikarz zabity w Meksyku od początku 2019 roku.

Article 19 przekazała, że Francisco Romero objęty był programem ochrony meksykańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych dla dziennikarzy otrzymujących pogróżki. Prowadził swoją stronę na Facebooku i pracował dla różnych mediów. Do zeszłego roku pisał dla tygodnika ,,Playa News”, który jednak przestał się ukazywać po zamordowaniu redaktora naczelnego gazety i jednego z jej reporterów.

,,Po otrzymaniu pogróżek Francisco Romero opuścił stan Quintana Roo, ale później do niego wrócił” – podała rozgłośnia Radio Formula.

Zanim został dziennikarzem, Francisco Romero pracował jako roznosiciel gazet i dostawca zamówień z restauracji. W wywiadzie, którego udzielił w zeszłym roku, powiedział, że w tamtym czasie zaczął nagrywać filmiki dokumentujące akty przemocy w kraju i to dzięki nim został zauważony i zaproszony do współpracy przez ,,Playa News”.

Meksyk pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych na świecie krajów dla osób wykonujących zawód dziennikarza. W marcu organizacja Dziennikarze bez Granic (RSF) powiadomiła Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodniach wobec dziennikarzy w Meksyku w latach 2006–2018 i wniosła do Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżenie o popełnienie zbrodni przeciwko dziennikarzom podczas kadencji prezydentów Felipe Calderona (2006-2012) i Enrique Pena Nieto (2012-2018). Jednocześnie organizacja wezwała władze meksykańskie do postawienia aparatu sprawiedliwości w stan wyjątkowy, bezzwłocznego wdrożenia ambitnego planu walki z bezkarnością i do poszanowania międzynarodowych zobowiązań Meksyku w zakresie ochrony dziennikarzy.

W opublikowanym przez RSF światowym indeksie wolności prasy Meksyk zajmuje 147. miejsce na liście obejmującej 180 krajów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl