fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

[TYLKO U NAS] P. Mucha: Polskie relacje z USA chyba w żadnym okresie historii nie wyglądały tak dobrze, jak współcześnie

Polskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi chyba w żadnym okresie historii nie wyglądały tak dobrze, jak wyglądają współcześnie. W przeciągu niespełna roku dochodzi do kolejnego bezpośredniego spotkania Pierwszej Pary polskiej z Pierwszą Parą amerykańską – podkreślił Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Biały Dom oficjalnie potwierdził, że 12 czerwca dojdzie do spotkania prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. [czytaj więcej]

Paweł Mucha zaznaczył, że „polskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi chyba w żadnym okresie historii nie wyglądały tak dobrze, jak wyglądają współcześnie”.

– W przeciągu niespełna roku dochodzi do kolejnego bezpośredniego spotkania Pierwszej Pary polskiej z Pierwszą Parą amerykańską. Prezydent Donald Trump, formułując to zaproszenie, wskazuje na kontekst obronności. W oficjalnym komunikacie Białego Domu mówi się o sprawach gospodarczych, bezpośrednich inwestycjach, a także o współpracy w dziedzinie energetyki. Przypomina się także trzy bardzo ważne dla nas konteksty: 80-lecie wybuchu II wojny światowej – zwracanie światu uwagi, że Polska była ofiarą agresji nazistowskich Niemiec; 30-lecie od odrzucenia przez Polaków komunizmu oraz 20-lecie naszego członkostwa w NATO – wyliczał wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Gość Radia Maryja odniósł się także do kwestii wiz dla Polaków do USA.

– Polska dyplomacja po wielokroć już się wypowiadała w tej sprawie. Trzeba zwrócić uwagę, że zwyczajowym okresem ewaluacji, jeżeli chodzi o realizacje programu bezwizowego, jest zawsze jesień. Mamy świadomość, że dane, które by się ujawniły, jeśli chodzi o poziom odmów odnośnie wiz, o które ubiegają się obywatele naszego państwa, to może być informacja, która pozwoli nam spełnić te kryteria i będziemy mieli naturalne rozstrzygnięcie polegające na tym, że Polska będzie włączona do bezwizowego programu – mówił Paweł Mucha.

Cała rozmowa z ministrem Pawłem Muchą dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl