fot. twitter.com

P. Mucha: Wobec Konstytucji RP powszechny obowiązek szczepień w Polsce może budzić wątpliwości

Nie ma podstaw prawnych, by wprowadzić powszechny obowiązek szczepień – poinformował minister Paweł Mucha. Jednocześnie podkreślił, że obowiązkowe szczepienia wybranych grup zawodowych powinny być przedyskutowane przez ekspertów.

Wobec przepisów Konstytucji RP powszechny obowiązek szczepień w Polsce może budzić wątpliwości – mówił Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta, na antenie Polskiego Radia.

– W debacie pojawiały się głosy ekspertów, że jeżeli mielibyśmy mówić o jakimkolwiek przymusie, to byłyby wątpliwości co do tego, czy to działanie mieści się w ramach polskiej konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku – wyjaśnił  Paweł Mucha.

Jak zauważył minister, jedyne co państwo może zrobić, to promować szczepienia i zachęcać obywateli do ich przyjmowania nie jako obowiązku, ale z perspektywy społecznej odpowiedzialności. Zdaniem prezydenckiego doradcy inaczej sytuacja ma się z obowiązkiem szczepień konkretnych grup zawodowych, np. lekarzy.

– To jest bardzo szczegółowa kwestia do dyskusji przez Radę Medyczną i pana premiera. Jest to specyficzna sytuacja związana z tym, że ktoś odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale niesie także pomoc wszystkim, którzy trafiają do placówek ochrony zdrowia, do szpitali i  przychodni. Moim zdaniem tutaj ten stan rzeczy jest zupełnie inny – stwierdził społeczny doradca prezydenta.

W opinii publicznej coraz częściej mówi się o obowiązkowym szczepieniu pracowników służby zdrowia. Nie ma jednak w tej sprawie decyzji rządu i Ministerstwa Zdrowia.

TV Trwam News

drukuj