12 czerwca dojdzie w Waszyngtonie do spotkania prezydentów Polski i USA

Biały Dom oficjalnie potwierdza, że 12 czerwca dojdzie do spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Przywódcy obu państw będą rozmawiać o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki.

„Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie będzie stanowić potwierdzenie historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę” – czytamy w oświadczeniu strony amerykańskiej.

Podczas spotkania prezydenci omówią zapewne szereg zagadnień istotnych dla obu stron – podkreśla socjolog Grzegorz Wiński.

– Na pewno będą poruszane problemy polityczne. Będzie obecne bezpieczeństwo energetyczne, możemy się domyślać, że będą poruszane zagadnienia związane z inicjatywą Trójmorza. Niewątpliwie pojawi się w tych rozmowach także komponent biznesowo-gospodarczy – wskazuje ekspert.

Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że przykłada dużą wagę do współpracy z Europą w dziedzinie energetyki. Polska chce w tym kontekście nawiązać współpracę z USA, po to, aby zróżnicować źródła energii nie tylko w naszym kraju, ale także wśród sojuszników z Europy Środkowo-Wschodniej.

„Polska jest jednym z sojuszników Stanów Zjednoczonych, którzy używają amerykańskiego gazu ziemnego, aby zmniejszyć swoje uzależnienie od tych państw, które używają energii jako narzędzia przymusu” – akcentował niedawno prezydent USA podczas wizyty na terenie gazoportu w Luizjanie.

Wśród tematów, jakie podejmą przywódcy obu państw, może pojawić się też kwestia inwestycji chińskich w Polsce.

– Donald Trump, to biznesmenem o wieloletnim doświadczeniu. Rywalizacja gospodarcza nie jest dla niego tematem obcym, wprost przeciwnie. Temat starcia gospodarki amerykańskiej z gospodarką chińską, która jest bardzo ekspansywna szczególnie w Europie, na pewno będzie podniesiony – uważa Grzegorz Wiński.

Po rozmowach w Białym Domu, prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę gospodarczą na zachodnim wybrzeżu USA, która obejmie stany Teksas i Nevadę. Prezydentowi będzie towarzyszyła grupa przedsiębiorców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj