fot. prezydent.pl

Gdańsk: w piątek debata konstytucyjna NSZZ „Solidarność” z udziałem prezydenta

W piątek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się w Gdańsku debata konstytucyjna organizowana przez NSZZ „Solidarność”. Dyskusja ma zainaugurować kampanię informacyjną przed referendum w sprawie zmian w konstytucji.

Konferencja pod hasłem „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit” odbędzie się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W spotkaniu wezmą też udział m.in. szef „Solidarności” Piotr Duda oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Członek prezydium Komitetu Krajowego NSZZ „S” Henryk Nakonieczny wskazuje, że debata ma dwa podłoża.

Po pierwsze, podłoże historyczne – i nie tylko ono wynika z roli „Solidarności” w odzyskaniu wolności, niepodległości, tworzeniu demokracji, ale również z faktu, że to „Solidarność” tworzyła obywatelski projekt konstytucji, który niestety układ liberalno-komunistyczny zablokował – nie dopuścił do referendum konstytucyjnego. Niestety, tylko jeden projekt konstytucji był poddany pod głosowanie obywateli. Jest również aspekt praktyczny, w związku z tym, że pan Prezydent zamierza rozpisać referendum przedkonstytucyjne, którego celem w ostateczności miałoby być, tworzenie nowej konstytucji, więc uważamy, że powinniśmy w tym zabrać wyraźny głos – powiedział Henryk Nakonieczny.

Prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pod koniec maja zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r.

RIRM

drukuj