Prezydent Andrzej Duda przekazał Estonii gratulacje z okazji 100-lecia niepodległości

W imieniu własnym oraz wszystkich Polaków, pragnę złożyć Pani Prezydent (Kersti Kaljulaid) i wszystkim obywatelom Estonii najserdeczniejsze gratulacje – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy opublikowanej w sobotę przez Kancelarię Prezydenta z okazji stulecia niepodległości Estonii.

Prezydent podkreślił, że „wydarzenia sprzed 100 lat przypominają nam o niezwykłym poświęceniu i determinacji w realizacji wielkiego marzenia, jakim było własne, niepodległe państwo”.

„Pamiętając o bogatej historii naszych Narodów, działamy obecnie na rzecz realizacji wspólnych interesów w przestrzeni euroatlantyckiej” – dodał.

„Naszymi priorytetami pozostają stabilna i dobrze rozwijająca się Unia Europejska, gwarantujący nasze bezpieczeństwo Sojusz Północnoatlantycki oraz pogłębiona współpraca regionalna” – napisał prezydent.

Andrzej Duda zapewnił, że bardzo cieszy go wizyta, którą prezydent Estonii złożyła w Polsce po objęciu urzędu w 2016 roku.

„Dla Polski ważne jest także osobiste zaangażowanie Pani Prezydent w Inicjatywę Trójmorza oraz Bukaresztańską Dziewiątkę” – zaznaczył.

W przekonaniu prezydenta Polska i Estonia owocnie wykorzystają „zbliżające się tegoroczne wydarzenia tych dwóch formatów współpracy regionalnej”, czyli planowane na czerwiec warszawskie spotkanie prezydentów dziewięciu państw wschodniej flanki NATO tworzących tzw. bukaresztańską dziewiątkę oraz III Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie.

„Raz jeszcze chciałbym przekazać najlepsze życzenia z okazji wyjątkowej, 100. rocznicy Niepodległości Republiki Estońskiej” – zakończył Andrzej Duda.

Depesza gratulacyjna została opublikowana na stronie internetowej KPRP w trzech językach – polskim, estońskim oraz angielskim.

Estonia oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 roku, którą następnie obroniła w trwającej do 1920 roku wojnie niepodległościowej przeciwko Rosji bolszewickiej. Setna rocznica powstania państwa jest niezwykle ważnym dla Estonii wydarzeniem, które jest powszechnie świętowane w kraju i zagranicą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl