fot. prezydent.pl

Powołano zespół ds. sędziów pokoju

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powołany został zespół ds. przygotowania projektu dotyczącego sędziów pokoju. Szefem zespołu został rekomendowany przez Kukiz’15 prof. Piotr Kruszyński.

Do prac zespołu prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawiciela ministra sprawiedliwości i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, a także kilkoro swoich doradców oraz pracowników merytorycznych Kancelarii Prezydenta RP.

Zespół będzie opracowywał koncepcję legislacyjną wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju. Celem wdrożenia tego rozwiązania ma być odciążenie sądów poprzez przejęcie części prostszych spraw. To przełoży się na szybszy proces sądowy. Przewlekłość postępowań to jedna z największych bolączek polskiego sądownictwa.

– Instytucja jest w Polsce historycznie znana, w wielu krajach Europy i świata także. Zespół, który prezydent powołał, reprezentuje różne środowiska. Są przedstawiciele środowisk politycznych, prawniczych. Są konstytucjonaliści, praktycy, którzy reprezentowali w sądach obywateli. Celem jest przede wszystkim większe zadowolenie obywateli i skrócenie czasu postępowań sądowych, a także uproszczenie wszystkich form – oznajmiła Grażyna Ignaczak-Bandych, szef KPRP.

Inauguracyjne posiedzenie zespołu, w którym weźmie udział Andrzej Duda, ma odbyć się w przyszłym tygodniu. W lutym prezydent spotkał się z Pawłem Kukizem, przewodniczącym koła poselskiego Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia, by rozmawiać o temacie powołania w Polsce sędziów pokoju.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl