PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Duda wręczył ordery dla Polaków ratujących Żydów podczas wojny

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, uczestniczyli m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

W tym roku po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto to zainicjował w 2017 r. prezydent Andrzej Duda. Dziś, zwracając się do odznaczonych, powiedział, że są dumą Polski.

– Jesteście tymi, których my możemy pokazać i powiedzieć: To są ci Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, ci, którzy się bali, ale mimo wszystko wewnętrzne poczucie obowiązku niesienia pomocy drugiemu człowiekowi było silniejsze niż strach przed śmiercią, niż strach przed unicestwieniem. Jesteście Państwo bohaterami – mówił Andrzej Duda.

24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali Józefa i Wiktorię Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów. Rodzina stała się symbolem polskiej pomocy Żydom. Dlatego też w Markowej powstało muzeum.

W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II znajduje się Kaplica Pamięci, która przypomina o Sprawiedliwych. Na ścianach widnieją nazwiska osób, które z narażeniem życia niosły pomoc Żydom.

RIRM

drukuj