PAP/Paweł Supernak

Prezydent nadał medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda nadał medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Uroczystość odbyła się w południe w Pałacu Prezydenckim. W wydarzeniu uczestniczyli: Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a także minister Halina Szymańska – szef Kancelarii Prezydenta RP – wraz z ministrami i doradcami.

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda wskazał, że medale Stulecia nawiązują do odznaczenia, które w 1928 r. wręczono w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości.

– Cieszę się ogromnie, że mogę dzisiaj te odnowione medale Odzyskanej Niepodległości Państwu – przedstawicielom różnych środowisk, dziedzin życia, nauki, twórczości, kultury nauki, ale także walki o niepodległą i suwerenną Polskę – wręczyć, dziękując za wspaniały dorobek państwa życia, za to wszystko, co Państwo robią dla Polski, bliźnich, tworzenia polskiej kultury, rozbudowywania polskiej nauki czy też po prostu dla działalności ludzi, bardzo często będących w trudnej sytuacji, czynicie – podkreślił Andrzej Duda.

Odznaczenia otrzymało 28 osób. Medale zostały ustanowione przez Sejm i Senat z inicjatywy prezydenta RP. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ma charakter pamiątkowy. Nadawany jest w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski.

RIRM

drukuj