fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda: Polska potrzebuje wreszcie sprawiedliwego i uczciwego sądownictwa

Polska potrzebuje wreszcie sprawiedliwego i uczciwego sądownictwa, które będzie faktycznie budowało potencjał Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Malborka. Jak ocenił, Polska w wielu dziedzinach potrzebuję zmiany i odbudowy.

Prezydent rozpoczął swoją wizytę w Malborku od złożenia wieńca przed Pomnikiem Celników Polskich, upamiętniającym celników zabitych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Później udał się do Muzeum Zamkowego w Malborku na spotkanie z lokalnymi samorządowcami, aby następnie – na placu w okolicach Zamku – spotkać się z mieszkańcami.

„Czy jest bardziej wymowny widok w tej części Polski, niż ten, który rozpościera się tutaj? (…) Sądzę, że nie – zamek malborski jest czymś niezwykle symbolicznym, jest z całą pewnością wizytówką tej ziemi i w jakimś sensie szczęściem miasta, bo mieć u siebie, mieszkać obok, żyć przy tak wspaniałym zabytku, to rzeczywiście w jakimś sensie wyjątkowy przywilej” – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że „ten zamek i miasto są w jakimś sensie także symbolem jego mieszkańców”. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej miasto, ale też zamek, zostały w bardzo dużym stopniu zniszczone.

„Zamek został odbudowany, odrestaurowany, tak samo jak i miasto. To państwa ojcowie, dziadkowie odbudowali to miasto. To dzisiaj jest wasze miasto” – zaznaczył prezydent.

„Możecie być dumni z tego zamku, który notabene w swojej historii więcej był w polskich rękach, niż w niemieckich czy pruskich” – mówił Andrzej Duda.

„Polska w wielu dziedzinach potrzebuje zmiany i potrzebuje odbudowy i to się proszę państwa dzieje” – podkreślił prezydent, dodając, że jedną z dziedzin, w których zmiany są potrzebne, jest sądownictwo.

„Zmiany w tym zakresie są też realizowane. (…) Nie mam żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy skompromitowali się bezprawiem czy też tolerowaniem łamania prawa przez osoby ze środowiska sędziowskiego – z czym niestety ciągle mamy do czynienia – muszą odejść. Muszą odejść, ponieważ stan sędziowski nie może takich osób tolerować. A tak się niestety do tej pory działo” – ocenił.

Przekonywał, że „Polska potrzebuje wreszcie sprawiedliwego i uczciwego sądownictwa, takiego, które będzie faktycznie budowało potencjał Rzeczypospolitej, a nie takiego, które będzie powodowało, że większość Polaków będzie uważała, że Polska nie jest państwem sprawiedliwym w znaczeniu wymierzania w nim sprawiedliwości”.

Andrzej Duda przypomniał, że w tym roku obchodzone jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

„W ramach realizowania tych elementów wzmacniania polskiego państwa (…) zaproponowałem, żebyśmy przeprowadzili referendum konsultacyjne dotyczące konstytucji” – powiedział prezydent, wyjaśniając, że referendum ma pokazać, jakie są oczekiwania Polaków „co do kształtu ustrojowego Polski, co do tych elementów, które są dla nich ważne, które powinny być zapisane w konstytucji”.

Prezydent powiedział, że w związku z obecnym kształtem konstytucji, „przeżyliśmy wszyscy na przestrzeni ostatnich lat przynajmniej jeden bardzo poważny zawód”.

„Tym zawodem było podwyższenie nam wieku emerytalnego przez poprzedni rząd i poprzedni parlament. Mimo protestów społecznych, mimo 2,5 mln podpisów zebranych pod wnioskiem o referendum w tej sprawie, władze odmówiły przeprowadzenia referendum, a wiek emerytalny – mimo zapewnień składanych w czasie kampanii wyborczej – został podniesiony” – zaznaczył Andrzej Duda, przypominając, że sprawa trafiła potem do Trybunału Konstytucyjnego, a ten uznał, że „wszystko było zgodnie z konstytucją”.

„Obecna konstytucja nie zabezpieczyła nas przed tym. Uważam, że w tym zakresie wymaga ona co najmniej zmiany, jeżeli nie w ogóle powinniśmy mieć nową konstytucję” – podkreślił prezydent.

Dodał, że chciałby, aby „w polskiej konstytucji zapisana została kwestia ochrony szczególnej, jaką państwo daje polskim rolnikom i polskiemu rolnictwu”.

PAP/RIRM

drukuj