PAP/Mateusz Marek

Para prezydencka z oficjalną wizytą na Cyprze

Polska para prezydencka kontynuowała w piątek swoją oficjalną wizytę na Cyprze. Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedził m.in. historyczne miasto Pafos, gdzie od dziesięcioleci badania prowadzą polscy archeologowie.

W piątek prezydent Andrzej Duda kontynuował spotkania z najważniejszymi przedstawicielami społeczności Cypru.

Przed południem rozmawiał z przewodniczącą Izby Reprezentantów Republiki Cypru. W jednoizbowym parlamencie zasiada 56 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Trzy dodatkowe miejsca mają zagwarantowane mniejszości religijne: katolicy łacińscy, katolicy maroniccy oraz ormianie.

Para prezydencka spotkała się w Nikozji z ks. arcybiskupem Chryzostomem II, zwierzchnikiem cypryjskiego Kościoła prawosławnego.

Następnie Prezydent wraz z Pierwszą Damą odwiedzili katolicki kościół p.w. Świętego Krzyża. Znajduje się on tuż przy linii, która dzieli wyspę pomiędzy społeczność grecką i turecką. W kościele posługują franciszkanie, w tym Polacy. Wikariuszem łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru jest o. Jerzy Kraj.

– Przy naszym kościele jest wiele grup z różnych krajów. Mamy centrum dla migrantów, które obsługuje Caritas. Jest to dla nas bardzo bogate doświadczenie. Nasza codzienność to posługa słowa i liturgii, ale również posługa chleba – mówił o. Jerzy Kraj OFM, wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru.

Para prezydencka złożyła kwiaty przy popiersiu św. Jana Pawła II. Zebrani odmówili również modlitwę w intencji ojczyzny.

– Na tym pomniku jest napisane „budujcie mosty, nie mury”. I właśnie w tym kontekście przybył do nas pan prezydent. W naszym kraju musimy uczyć się od św. Jana Pawła II budowania mostów, a nie murów i dążyć do jedności, a nie podziałów – wyjaśnił o. Jerzy Kraj OFM.

Po południu oficjalna delegacja odwiedziła historyczne miasto Pafos. Prezydent RP został uroczyście powitalny przez lokalne władze. Otrzymał również symboliczne klucze do miasta.

Od 1965 roku w Pafos badania prowadzą polscy archeolodzy. Są najdłużej pracująca zagraniczną ekipą badawczą. Na swoim koncie mają wiele wyjątkowych odkryć.

– Nasza praca jest doceniana przez Cypryjczyków, ponieważ jesteśmy najstarszą zagraniczną misją archeologiczną na Cyprze. Obok odkryć cypryjskich archeologów nasze odkrycia również przyczyniły się do wpisania Pafos na listę UNESCO – wyjaśniła prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kończąca się wizyta ma przyczynić się do jeszcze bliższej współpracy między Polską a Cyprem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl