fot. pixabay.com

Tarcza turystyczna wchodzi w życie

Tarcza turystyczna, która przewiduje wsparcie dla organizatorów wycieczek, pilotów, przewodników i samych turystów, wchodzi w życie. We wtorek podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda.

W pierwszych tygodniach po ogłoszeniu krajowej kwarantanny to właśnie u organizatorów wycieczek odwoływaliśmy nasze wakacje i weekendy. Branża turystyczna mocno ucierpiała, dlatego to jej dedykowane są kolejne rozwiązania, które wchodzą w życie. Nowe regulacje, które resort rozwoju określił jako tarczę turystyczną, podpisał prezydent Andrzej Duda.

– Przedłużamy postojowe i możliwość zawieszenia świadczeń na ubezpieczenia społeczne właśnie dla tych, którzy są aktywni w branży turystycznej. Oferujemy pomoc tym, którzy do tej pory nie mogli z niej skorzystać: pilotom i przewodnikom, którzy nie mogli wykazać spadku dochodów, ponieważ zazwyczaj w sezonie zimowym nie prowadzą działalności gospodarczej. Oni dzięki temu rozwiązaniu dziś także będą mogli skorzystać z niewielkiej, ale jednak miesięcznej, pomocy miesięcznego wsparcia – poinformowała Jadwiga Emilewicz.

Za sprawą nowych regulacji powstał Turystyczny Fundusz Zwrotów – przypomniała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

– Ten fundusz pozwoli firmom zwrócić środki wpłacone przez turystów za wycieczki, które się nie odbyły. Firmy tych środków dziś nie mają, ponieważ płacąc zadatki, zaliczki w wielu hotelach na świecie, same tych zwrotów nie uzyskają – wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Turystyczny Fundusz Zwrotów będzie wieloletnią, niskooprocentowaną pożyczką. Pozwoli też na stworzenie rozwiązania systemowego. Według resortu rozwoju, nadzwyczajne wydarzenia zdarzają się w branży turystycznej raz na 8-9 lat.

TV Trwam News

drukuj