fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezydent: Walka z chorobami nowotworowymi jest czymś absolutnie podstawowym

Walka z chorobami nowotworowymi jest czymś absolutnie podstawowym – powiedział na w poniedziałek podczas seminarium „Wspólnie o onkologii” prezydent Andrzej Duda. Dodał, że onkologia jest jedną z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie.

Prezydent przypomniał, że choroby nowotworowe – obok chorób krążenia – znajdują się obecnie na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Jak dodał, na nowotwory w ciągu roku w Polsce umiera ok. 100 tys. Polaków, zaś u około 160 tys. osób rocznie nowotwory są wykrywane.

„Z danych i przewidywań, które są robione wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym i cieszę się, że we współpracy z ministerstwem, ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii onkologicznej został skierowany do Sejmu. Dokument ma charakter kompleksowy i długookresowy. Wytycza kierunki rozwoju polskiej onkologii oraz obszarów ją wspierających w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań i śmiertelności na raka w Polsce. Narodowa Strategia Onkologiczna obejmie lata 2020-2030.

Prezydent podczas seminarium podkreślił, że onkologia jako jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie wymaga gigantycznego zaangażowania „finansowego, państwowego i instytucjonalnego”.

„Tu konieczne są specjalne programy, tu konieczne są strategie, zaplanowane działania w całym właściwie spektrum spojrzenia na medycynę i zdrowie ludzkie, poczynając od kwestii dbania o własne zdrowie i rozumienia problemu powstawania nowotworów, samodiagnozowania w miarę możliwości” – ocenił Andrzej Duda.

Jako jeden z przykładów walki z nowotworami wymienił przyjęcie ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania solariów.

W poniedziałek w Belwederze odbywa się seminarium „Wspólnie o onkologii” organizowane z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania eksperci rozmawiają m.in. na temat Narodowej Strategii Onkologicznej oraz działającego od początku lutego Pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl