fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Min. M. Woś: Prezydent Andrzej Duda stoi od 5 lat ramię w ramię z leśnikami

Od początku kadencji prezydenta Andrzeja Dudy polskie leśnictwo jest bezpieczne i spokojne o kwestie związane z prywatyzacją Lasów Państwowych – powiedział na antenie Radia Maryja minister środowiska Michał Woś.

– Reakcja Andrzeja Dudy na propozycję Rafała Trzaskowskiego, który uznał Lasy Państwowe za instytucję, która wycina drzewa i niszczy naturalną przyrodę lasów, okazała się kluczowa. Prezydent zobowiązał się do  zachowania Narodowego Dziedzictwa Lasów Państwowych w ciągu najbliższych pięciu lat. Zastrzegł, że nie zgodzi się na jakąkolwiek prywatyzację lasów, że nie opuści leśników w tej walce – powiedział Michał Woś.

Polscy leśnicy apelują o mobilizację w kampanii wyborczej, ponieważ ich zdaniem człowiek o takich poglądach w kwestii Lasów Państwowych, jak Andrzej Duda jest niepodważalnym gwarantem ochrony polskiego środowiska.

­- Najbliższa niedziela to spór o wizję Polski. To od niedzielnego wyboru zależy, czyje interesy będziemy realizować. Od głosu każdego Polaka zależy, czy będziemy realizować polskie inicjatywy, czy będą to interesy Brukseli. Drodzy Państwo, jeden głos ma ogromne znaczenie, wiem to z własnego doświadczenia ­ – apelował minister.

Zdaniem Michała Wosia Rafał Trzaskowski składa obietnice bez pokrycia w sprawach ekologicznych i klimatycznych. Nie kieruje się dobrem Polski, a jedynie sprawami Brukseli. W jego przeciwieństwie Andrzej Duda podpisał Eko Kartę, dba o polskie lasy, dba o ochronę środowiska i ma dużo inicjatyw proekologicznych. Minister środowiska odniósł się do sprawy przekopu Mierzei Wiślanej.

– Ochrona środowiska jest bardzo ważna, ale nie można w skrajności. Wiąże się to z podejmowaniem wielkich inwestycji, w ramach których trzeba dbać o polskie interesy i sprawy. Opozycja krzyczy, że inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej doprowadzi do katastrofy ekologicznej, co jest absolutną nieprawdą, ale nie mówią o tym, że na Zalewie Wiślanym powstanie największa sztuczna wyspa właśnie z tego piachu, który będzie przy przekopie. Wyspa ta zapewni nowe siedliska ptaków, a tam było bardzo dobre miejsce. W tym momencie jest zachowany interes ekologiczny i interes Polski – zapewnił min. Michał Woś.

Minister przypomniał o negocjacjach Rafała Trzaskowskiego w sprawie pakietu klimatycznego, który doprowadził do ogromnych podwyżek prądu. Zadał pytanie, kto lepiej zadba o środowisko przy jednoczesnym respektowaniu polskich interesów.

­- Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podejmował ze mną temat przyrody i jej ochrony. Jest zainteresowany tematem i potrafi realizować projekty, które pogodzą jednocześnie dobro środowiska i Polski – dodał.

Mnogość inicjatyw podejmowanych przed Andrzeja Dudę w trakcie jego prezydentury zagwarantowały wiele rozwiązań, które pozwoliły na realizację wielu programów proekologicznych np. dotacje na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe w ramach walki z suszą.

Całość audycji „Porady ekologa” z udziałem min. Michała Wosia można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj