Prezydent Polski rozpoczął czterodniową wizytę w Norwegii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli w niedzielę czterodniową wizytę w Norwegii. W polskiej ambasadzie w Oslo szef polskiego państwa spotkał się z Polonią. Wręczył też odznaczenia państwowe.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Norwegii przebywa około 86 tys. zarejestrowanych obywateli polskich, szacunki nieoficjalne wskazują nawet na 120 tys.

Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta wskazuje, że Norwegia jest ważnym sojusznikiem Polski, m.in. pod względem gospodarczym.

– Norwegia, przecież jak wiemy, jest ważnym eksporterem gazu i ropy naftowej i także z tego względu bardzo pożądanym i interesującym rozmówcą w kontekście zapewniania naszego bezpieczeństwa energetycznego. Jak wiemy, jesteśmy w jakiejś tam mierze zależni od dostaw surowców z Rosji, podobnie jak część krajów naszego regionu. Także te rozmowy gospodarcze, rozmowy o współpracy w tym obszarze – obszarze bezpieczeństwa energetycznego między Polską a Norwegią – są na pewno bardzo istotne – podkreśla Marek Magierowski.

Oficjalny program prezydenckiej wizyty rozpocznie się w poniedziałek. W trakcie swojej wizyty Prezydent spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl