Szef MSZ Węgier: Na pewno zablokowalibyśmy sankcje UE przeciwko Polsce

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla austriackiej gazety „Wiener Zeitung”, że Węgry z pewnością zablokowałyby sankcje przeciwko Polsce związane ze sporem o praworządność, gdyby Unia Europejska chciała je nałożyć.

„Zgłosilibyśmy weto” – powiedział Peter Szijjarto, akcentując, że w przypadku Polski – podobnie jak w przypadku Węgier w sprawie ogrodzenia granicznego – „stosuje się podwójne standardy”.

„Kiedy Grecja buduje ogrodzenie na granicy, to w porządku. Kiedy my to robimy – to nie. Niektórzy politycy w Niemczech i innych krajach rysują taki obraz Węgier, jakbyśmy byli najgorszym krajem na Ziemi, dyktatura i tak dalej. Ale niemieccy inwestorzy na Węgrzech widzą to inaczej (…). Znają realia Węgier, bo tam żyją” – wskazał.

Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek, że jest optymistą, jeśli chodzi o wypracowanie rozwiązania dotyczącego praworządności w Polsce, ale zastrzegł jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, UE użyje narzędzi, jakie ma do dyspozycji w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj