Węgry: opublikowano oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

Narodowe Biuro Wyborcze opublikowało oficjalne wyniki wyborów na Węgrzech. Obecna koalicja rządowa zwyciężyła większością głosów. Nie wszyscy Węgrzy popierają ten sukces. W odpowiedzi na zwycięstwo ulicami Budapesztu przeszła antyrządowa manifestacja, w której wzięło udział tysiące osób.

Po przeliczeniu wszystkich głosów koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej  zdobyła  133 mandaty w 199-osobowym parlamencie. Stanowi to 2/3 wszystkich głosów. Obok zwycięzców znajdą się przedstawiciele nacjonalistycznej partii Jobbik z 26 mandatami, a także koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog, która zdobyła łącznie 20 mandatów.

Nie wszyscy Węgrzy podzielają optymizm zwycięzców. W Budapeszcie odbyła się antyrządowa demonstracja. Protestujący domagają się ponownego przeliczenia głosów.

– Jesteśmy rozczarowani i myślę, że wielu z nas jest rozczarowanych wynikami wyborów, które – jak sądzę – nie były czyste – oceniła uczestniczka protestu w Budapeszcie.

Pomimo niezadowolenia części społeczeństwa premier Viktor Orban robi swoje. Zapowiada, kolejne zmiany i obiecuje, że będą to lata intensywnych działań rządu, m.in. pracy nad zmniejszeniem długu publicznego.

– Należę do ekonomicznej szkoły i jednym z jej fundamentów jest to, że finanse muszą być w porządku. Dlatego musimy zmniejszyć deficyt budżetowy. Dług publiczny to jest nasz wróg, trzeba go zmniejszyć, aby można było oczekiwać, że zadłużenie państwa spadnie, a finanse będą w porządku – podkreślił premier Viktor Orban.

W demonstracji wzięli udział przedstawiciele partii opozycyjnych, w tym Lewicowa Partia Razem, która nie osiągnęła w wyborach 1 proc. poparcia. Podczas manifestacji przedstawiciele partii zbierali środki na spłacenie pożyczki, którą zaciągnęli na potrzeby przeprowadzenia kampanii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl