[TYLKO U NAS] M. Banaś: Dzięki powstaniu KAS do budżetu w 2017 r. wpłynęło 42,5 mld zł

Bez reformy, w wyniku której powstała Krajowa Administracja Skarbowa, nie mielibyśmy tego sukcesu i tych dochodów, które dziś odnotowujemy – ocenił wiceminister finansów Marian Banaś. W sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja i TV Trwam szef KAS powiedział, że w 2017 r. budżet państwa zyskał dodatkowo 42,5 mld zł, z czego 30 mld zł z samego VAT-u.

Środki pochodzące z uszczelnienia systemu podatkowego są wskazywane jako źródło finansowania nowych projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Wiceminister finansów Marin Banaś wskazał, że dzięki dotychczasowej działalności rządu PiS znacząco zmniejszyła się luka VAT. Przypomniał przy tym, że w czasie rządów PO-PSL, z powodu wyłudzeń tego podatku budżet państwa stracił 262 mld zł.

Pieniądze te mogły być wydane na autostrady czy programy socjalne i być mocnym motorem gospodarki w Polsce. Niestety tak się nie stało. Myśmy te pieniądze stracili. One nie wpłynęły do budżetu. Zostały wyłudzone w systemie karuzeli VAT-owskiej przez różnych zorganizowanych przestępców i mafie, które swobodnie działały przez ostatnie osiem lat. Trzeba powiedzieć, że luka podatkowa pod koniec rządów PO-PSL wyniosła prawie 26 proc. Dziś – już mamy pewność – luka podatkowa wynosi niecałe 14 proc., czyli jesteśmy poniżej średniej europejskiej i zrobiliśmy to w ciągu jednego roku – podkreślił Marian Banaś.

Rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził reformę konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. W jej wyniku od 1 marca 2017 r. powstała KAS. Zmieniony został też Kodeks karny w zakresie wyłudzeń VAT. Oszustwo państwa na kwotę ponad 10 mln zł jest traktowane jako przestępstwo zagrożone karą do 25 więzienia.

Sprawę wyłudzeń podatku VAT w latach rządu PO-PSL ma zbadać sejmowa komisja śledcza. Projekt uchwały o jej powołaniu jest już w Sejmie. Posłowie rozpatrzą go najprawdopodobniej w maju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl