fot. https://www.podlaskie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-bialymstoku/wiadomosci/aktualnosci

W woj. podlaskim KAS i CBŚP udaremniły przemyt papierosów ukrytych w transporcie desek

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i CBŚP z Białegostoku udaremnili przemyt blisko 65 tys. paczek papierosów w ładunku desek przewożonych w ciężarówce. Transport został skontrolowany w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku; litewski kierowca ma w sprawie status świadka.

Wartość zabezpieczonych papierosów to ponad 970 tys. zł – poinformował st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Ciężarówka została zatrzymana do kontroli, bo służby podejrzewały, że mogą być w niej ukryte papierosy. 56-letni Litwin jechał do jednego z krajów Europy Zachodniej; ciężarówka została prześwietlona urządzeniem rtg, a ładunek szczegółowo sprawdzony. Okazało się, że część palet z deskami jest specjalnie spreparowana, a w ich wnętrzu znajdują się białoruskie papierosy.

W ciężarówce było niemal 65 tys. paczek przemycanych papierosów. Zabezpieczony nielegalny towar trafił do magazynu Oddziału Celnego w Suwałkach, kierowca tira został przesłuchany w charakterze świadka. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Suwałkach prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy.

Przemyt w deklarowanym ładunku ciężarówek to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach, jak i przejściach granicznych (na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE) – oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb – pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

PAP

drukuj