„Przerwa na owoc” w Nadleśnictwie Gryfino

Nadleśnictwo Gryfino (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) wraz ze szkołami, przedszkolami i placówkami pomocy społecznej z terenu Gminy Gryfino rozpoczęło akcję „Przerwa na owoc”, w ramach której założone zostaną mini sady owocowe przy siedzibach instytucji.

Drzewka starych odmian, czyli jabłonie, czereśnie, śliwy i grusze (łącznie 111 sztuk), otrzymają do końca października b.r.  placówki, które mają miejsce i możliwość założenia sadów. Odpowiednio posadzone i pielęgnowane będą cieszyć podopiecznych wyjątkowo smakowitymi owocami.

 – Nasz „owocobus” pojawił się już w pierwszych gryfińskich przedszkolach, szkołach i Domach Pomocy Społecznej. Każda z placówek otrzymała również pakiet edukacyjny złożony z atlasów i poradników, które pomogą w uprawie tych niezwykłych i cennych drzew – mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.

Mini sady przy szkołach i Domach Pomocy Społecznej powstają w ramach kontynuacji projektu przywracania drzew starych odmian owocowych na terenie Nadleśnictwa Gryfino, realizowanego w partnerstwie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. Pierwszy z sadów – jabłoniowy, posadzono razem z mieszkańcami Gryfina, Szczecina i okolicznych miejscowości w czerwcu b.r., przy szlaku rowerowym „Blue Velo”. Z owoców zbieranych w tym sadzie będą mogli korzystać wszyscy, którzy doceniają wyjątkowy smak i walory użytkowe jabłek starych odmian.

Jabłka posiadają wszechstronne zastosowanie kulinarne, a owoce starych odmian są pełne aromatu i wybornego smaku. Założony sadzik będzie również ciekawym przystankiem dla rowerzystów, którzy licznie przemierzają szlak rowerowy „Blue Velo”. Odmiany drzew dobrane zostały tak, aby mogły cieszyć w różnych porach roku.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

drukuj