NBP przewiduje wzrost PKB na poziomie 4,5 proc.

Narodowy Bank Polski prognozuje wzrost PKB w tym roku na poziomie 4,5 procent. To obok rosnącej konsumpcji także efekt wzrostu inwestycji. NBP przewiduje też wzrost inflacji. W tym roku na poziomie 2 proc., na co wpływ mają zwłaszcza rosnące ceny żywności.

W poprzednich edycjach projekcji, jeszcze w ubiegłym roku, zastanawialiśmy się, dlaczego inflacja w Polsce jest tak niska. Ale spodziewaliśmy się jej wzrostu i to właśnie nastąpiło powiedział Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

– Wzrost jest dokładnie taki, jaki wcześniej przewidywaliśmy, czyli zgodny z naszymi poprzednimi projekcjami, a więc umiarkowany łagodny. Cały czas inflacja kształtuje się w celu inflacyjnym NBP – wskazał Piotr Szpunar.

– Mamy do czynienia z bardzo dużym popytem inwestycyjnym w pierwszym kwartale. To się przeniesie na cały rok i nawet na kawałek roku przyszłego. Choć dynamika inwestycji prawdopodobnie będzie słabnąć, ale jest wyższa niż wcześniej. Spodziewaliśmy się tego. Inwestycje są drugim silnikiem polskiej gospodarki obok spożycia prywatnego – dodał Piotr Szpunar.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl