Onet.pl zapłaci 50 tys. zł za znieważenie pamięci konspiratorki

Portal Onet.pl musi przeprosić Krystiana Brodackiego za znieważenie pamięci jego matki Marii Brodackiej oraz zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia. Tak zadecydował dziś krakowski Sąd Okręgowy.

Sprawa dotyczy zdjęcia, opublikowanego w 2016 r. na portalu Onet.pl, przedstawiającego kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach. Ilustrowało ono tekst o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji.

Na zdjęciu swoją matkę rozpoznał Krystian Brodacki. Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył pozew przeciwko portalowi. Domagał się w nim przeprosin za znieważenie matki oraz 150 tys. zł zadośćuczynienia.

Wyrok krakowskiego sądu jest przełomowy – ocenia adwokat Krystiana Brodackiego, Monika Brzozowska-Pasieka.

– To jest pierwszy wyrok, gdzie w sprawie o naruszenie takiego dobra osobistego jak tożsamość narodowa, czyli nasze dziedzictwo narodowe, jest zasądzane poza przeproszeniem również zadośćuczynienie pieniężne. Oczywiście będziemy zastanawiali się jeszcze z panem Krystianem Brodackim, czy będziemy apelować od kwoty tego zadośćuczynienia, natomiast już widać, że ta obrona dobrego imienia Polski, Polaków, nas wszystkich – zaczyna przynosić dobre efekty. Zaczynamy robić tak naprawdę to, co powinniśmy robić po okresie II wojny światowej, czyli bronić swoich bohaterów, dobrego imienia Polski i dobrego imienia Polaków. I to zaczyna się dziać –  wskazuje Monika Brzozowska-Pasieka.

Maria Brodacka była konspiratorką Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej i więźniarką rozstrzelaną w Palmirach podczas niemieckiej okupacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl