fot. pixabay.com

PUE ZUS obowiązkowy dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2023 roku nastąpiły zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Profil PUE ZUS jest teraz obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców.

Już prawie 11 milionów Polaków ma swój profil PUE ZUS. Wśród tych osób ponad 90 proc. prowadzi własną działalność.  W poprzednich latach obowiązek posiadania profilu mieli płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. To jednak zmieniło się w tym roku. Teraz obowiązek posiadania profilu  dotyczy wszystkich przedsiębiorców.

Od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na platformie  PUE ZUS – mówi Monika Kiełczyńska,  rzecznik łódzkiego oddziału ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do tych osób, które nie założyły jeszcze profilu PUE ZUS o jak najszybsze zrobienie tego.

Zidentyfikowaliśmy pewną grupę płatników, którzy do tej pory nie mieli tego zrealizowanego. Nasi pracownicy podejmują kontakt z płatnikami składek – tłumaczy Zdzisław Jaźwiec, dyrektor oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim.

Dzięki  PUE ZUS można w dowolnym miejscu i czasie załatwić większość spraw dotyczących ubezpieczenia społecznego. Właściciele firm mogą składać wnioski do ZUS, mają też dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników. Jak założyć taki profil? Można to zrobić na kilka sposobów.

Po pierwsze, przez bankowość elektroniczną; po drugie, przez podpis kwalifikowany, ale także przez portal login.gov.pl, czyli przez profil zaufany,  e-dowód czy bankowość elektroniczną – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzecznik wielkopolskiego oddziału ZUS.

Podczas rejestracji za pomocą login.gov.pl bankowości elektronicznej czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

TV Trwam News

drukuj