Przedsiębiorcy cały czas mogą ubiegać się o świadczenia postojowe

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z pandemią, wciąż mogą ubiegać się o świadczenie postojowe. Wnioski można składać przez PUE ZUS w ciągu maksymalnie 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii. W ramach świadczenia postojowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już niemal 6,5 mld zł. Z kolei w województwie kujawsko–pomorskim udzielono wsparcia w wysokości prawie 300 mln zł.

Od 23 lipca br. o taką pomoc mogą wnioskować również właściciele sklepików szkolnych – mówiła rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS, Krystyna Michałek. Na konta przedsiębiorców prowadzących tego rodzaju działalność trafiło już ok 1,6 mln zł – dodała.

– Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, mogą otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie 5 razy w wysokości 2080 złotych. Aby je uzyskać, należy złożyć elektronicznie wniosek o symbolu RSP-SK. Prowadzący sklepiki szkolne – dzięki najnowszym zmianom w tarczy antykryzysowej – mogą liczyć także na zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 roku do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy wycieczek świadczący usługi na rzecz muzeów za okres od lipca do września 2020 roku – powiedziała Krystyna Michałek.

Krystyna Michałek wskazała ponadto, że wnioski o zwolnienie ze składek można składać do końca września wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS.

Od początku pandemii ZUS udzielił wsparcia w postaci zwolnienia ze składek i postojowego na kwotę ponad 21 mld zł.

RIRM

drukuj