fot. pixabay.com

Władze Korei Płn. zapowiedziały nasilenie ćwiczeń wojskowych, by „doskonalić gotowość do wojny”

Władze Korei Północnej zapowiedziały „rozszerzenie i intensyfikację” ćwiczeń wojskowych, aby „rygorystycznie doskonalić gotowość do wojny” – przekazała dziś państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA po posiedzeniu naczelnego organu wojskowego.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un przewodniczył w poniedziałek posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej rządzącej Partii Pracy Korei w rozszerzonym składzie. Przeprowadzono „dogłębne dyskusje na temat zadań politycznych na 2023 rok i długoterminowych kwestii dotyczących kierunku rozbudowy armii” – podała KCNA.

Wśród tematów znalazła się „kwestia ciągłego rozszerzania i intensyfikacji działań i ćwiczeń bojowych Koreańskiej Armii Ludowej, by radzić sobie z utrzymującą się sytuacją i bardziej rygorystycznie doskonalić gotowość do wojny” – zaznaczyła północnokoreańska agencja.

Agencja Yonhap podkreśla, że opisywane przez KCNA posiedzenie było pierwszym od około 40 dni publicznym wystąpieniem Kim Dzong Una. Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia oceniło, że miało ono prawdopodobnie na celu wzmocnienie jedności wewnątrz sił zbrojnych KRLD.

Obserwatorzy spodziewają się, że Pjongjang szykuje paradę wojskową z okazji przypadającej w środę 75. rocznicy utworzenia Koreańskiej Armii Ludowej.

Yonhap zwraca uwagę, że na zdjęciach opublikowanych przez KCNA widoczna jest flaga z napisem „Generalny Urząd ds. Pocisków” i symbol odpalanej rakiety. Północnokoreańskie media nie informowały o utworzeniu takiej agencji, ale eksperci spekulują, że Pjongjang mógł stworzyć osobny wydział zajmujący się zbrojeniami rakietowymi i nuklearnymi.

W ubiegłym roku Korea Płn. przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych, wystrzeliwując około 70 pocisków balistycznych. Kim Dzong Un zapowiedział „wykładnicze zwiększenie” arsenału nuklearnego, a obserwatorzy obawiają się, że reżim dokona wkrótce swojej siódmej próby broni jądrowej.

Eksperci spodziewają się, że Korea Północna będzie w tym roku kontynuowała prowokacyjne działania. Pjongjang zagroził „najostrzejszą reakcją” na zapowiedź powiększenia skali wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Płd. Waszyngton potwierdził natomiast swoje zobowiązanie do „rozszerzonego odstraszania” przeciwko Korei Płn.

PAP

drukuj