fot. PAP/Rafał Guz

Szef MON: Ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający, pokazujemy gotowość bojową

Prowadzone ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający agresora. Pokazujemy gotowość bojową Wojska Polskiego – podkreślił dziś minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Na lotnisku Warszawa-Babice na warszawskim Bemowie trwa szkolenie załóg baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.

„Są to ćwiczenia zaplanowane. Chodzi o przemieszczenie jednostki, zajecie stanowiska, chodzi także o to, żeby zgrać poszczególne elementy tworzące zespół Patriotów” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak, który obserwuje ćwiczenia.

Dodał, że co do zasady wojsko apeluje o nieinformowanie o takich działaniach, ale – jak podkreślił – o tych ćwiczeniach resort obrony świadomie poinformował kilka dni temu.

„Pewne ćwiczenia będziemy jednak świadomie pokazywać. Te ćwiczenia mają charakter odstraszający agresora. Pokazujemy gotowość bojową Wojska Polskiego” – powiedział szef MON.

Zaznaczył, że żołnierze biorący udział w ćwiczeniach są dobrze wyszkoleni, a prowadzone działania mają utrzymać gotowość.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1622858837693792257

Szef MON poinformował, że jeszcze w tym tygodniu zespół złożony z żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej wyjedzie na szkolenie do USA.

„Po powrocie przyjedzie już z doświadczeniami związanymi z wprowadzaniem systemu zarządzania polem walki. Najnowocześniejszego systemu” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

PAP

drukuj