Na poligonie drawskim rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia Resolute Castle 2018

Na poligonie drawskim rozpoczęły się we wtorek międzynarodowe ćwiczenia dla armii amerykańskiej i inżynierów NATO Resolute Castle 2018. Dowódca ćwiczeń mjr Jason Rolling podkreślił, że ta misja pokazuje, jak mocna jest przyjaźń między naszymi narodami.

Ceremonia rozpoczęcia ćwiczeń Resolute Castle 2018 odbyła się we wtorek na terenie poligonu drawskiego, przy nowo otwartych budynkach internatowych w Konotopie. Gospodarzem ceremonii był mjr Jason Rolling ze 107. Batalionu Inżynieryjnego armii amerykańskiej.

„Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie do waszych domów (…) to dla nas wielki przywilej, że możemy brać udział w ćwiczeniach Resolute Castle. Ta misja pozwala nam pokazać jak mocna jest przyjaźń i więź między naszymi narodami” – powiedział mjr Jason Rolling.

„Jesteśmy już tutaj od jakiegoś czasu. Przez ten okres spotkaliśmy się z fantastycznym przyjęciem. Mam nadzieję, że nasze relacje będą się pogłębiały i wspólnie osiągniemy cel” – dodał.

Podkreślił, że „Polska ma naprawdę fantastyczną historię” i „ma nadzieje że podczas tego ćwiczenia wspólnie z wojskami polskimi zbudujmy i napiszemy tutaj kartę historii”.

Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim płk Marek Gmurski poinformował, że rozpoczynające się ćwiczenie potrwa do września bieżącego roku. Biorą w nim udział wojska inżynieryjne Stanów Zjednoczonych, polskiej armii i Wielkiej Brytanii.

Płk Marek Gmurski podkreślił, że „głównym celem ćwiczenia jest rozbudowa poligonu drawskiego, zwiększenie jego możliwości zabezpieczenia ćwiczenia wojsk sojuszniczych i wojsk własnych”. Dodał, że poligon drawski od wielu lat „jest jednym z najważniejszych ośrodków szkoleniowych wojsk polskich oraz sojuszniczych”. Podkreślił, że „jego nieustanna rozbudowa i rozwój sprawiają, że szkolenie wojsk może być przeprowadzone w oparciu o najwyższe standardy”.

„W ramach ćwiczenia Resolute Castle na poligonie drawskim planowane jest wybudowanie ruchomego celu na 350 metrów, wykonanie zadaszenia strzelnicy w budynku, punktu tankowania i uzbrajania śmigłowców, obozowiska na 1200 osób, miejsca nawracania pojazdów gąsienicowych, rozstawienie agregatów prądotwórczych” – powiedział płk Marek Gmurski.

W półrocznym ćwiczeniu udział weźmie ok. 200 żołnierzy armii amerykańskiej.

Resolute Castle jest programem treningowym dla armii amerykańskiej i inżynierów NATO. Celem jest zbudowanie i wzmocnienie ośrodków szkoleniowych w Polsce i Rumunii oraz pomoc w osiągnięciu interoperacyjności również poprzez realizację innowacyjnych rozwiązań we wspólnych problemach inżynieryjnych.

Od 1996 roku na poligonie drawskim trwa intensywne szkolenie naszych natowskich sojuszników. Dotychczas szkoliły się tu wojska: Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Danii, Holandii, Belgii i Włoch. Podstawowym zadaniem Komendy Poligonu jest zabezpieczenie szkolenia wojsk lądowych oraz w ograniczonym zakresie wojsk lotniczych Sił Zbrojnych RP, a także armii innych państw NATO, stworzenie im warunków do szkolenia ogniowego, taktycznego, strzeleckiego i specjalistycznego oraz zabezpieczenie potrzeb logistycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl