Kolejni żołnierze USA przybędą do Polski

USA zapowiedziały kolejną planową rotację swych wojsk, uczestniczących w operacji Atlantic Resolve (Atlantyckie Zdecydowanie), czyli wspólnych ćwiczeniach z siłami zbrojnymi czterech wschodnioeuropejskich państw NATO – Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

„Zgodnie z informacją podaną przez Pentagon, w październiku w ramach rotacji ma przylecieć do Polski około 150 żołnierzy” – powiedział w czwartek PAP rzecznik MON Jacek Sońta.

Wcześniej rzecznik Pentagonu, pułkownik Steven Warren, cytowany w komunikacie biura prasowego Pentagonu podał, że w ramach rotacji przybędzie ok. 600 żołnierzy stacjonującej w Fort Hood w Teksasie 1. brygady 1. dywizji kawalerii. „Zabierają ze sobą sprzęt ćwiczebny, obejmujący bojowe wozy piechoty, bojowe wozy rozpoznawcze, transportery opancerzone, czołgi Abrams, sprzęt saperski i inne wyposażenie” – powiedział Warren.

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w czwartek dziennikarzom, że zapowiedziany przyjazd żołnierzy z USA to realizacja planów wzmocnienia obecności wojsk NATO w Europie Środkowej, które przyjęto wiosną po wybuchu kryzysu na Ukrainie. „Tych 600 żołnierzy, o których jest dzisiaj mowa, dotyczy Polski i państw bałtyckich, i jest realizacją tego właśnie planu. Bardzo się cieszę, że zobowiązania są dotrzymywane i tak jak do tej pory intensywnie ćwiczyliśmy, tak będziemy dalej” – powiedział Siemoniak.

Zaznaczył, że seria rozmaitych przedsięwzięć szkoleniowych jest zaplanowana do końca roku i obejmuje m.in. bardzo duże ćwiczenia Anakonda we wrześniu. „To jest bardzo znaczący gest ze strony naszych sojuszników. Obok kompanii amerykańskiej do końca roku będzie ćwiczyło 200 żołnierzy kanadyjskich, również 1200 w trzech zmianach żołnierzy brytyjskich. Bardzo to doceniamy” – powiedział Siemoniak.

Nowy kontyngent z USA zastąpi żołnierzy 173. brygady powietrznodesantowej, którzy od kwietnia uczestniczyli w wielonarodowych ćwiczeniach na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. „Te ćwiczenia sił lądowych, podjęte na żądanie państw goszczących, pomogą usprawnić współdziałanie operacyjne poprzez trening niewielkich pododdziałów i dowódców” – zaznaczył rzecznik.

Jak wskazują przedstawiciele Pentagonu, Stany Zjednoczone demonstrują swe trwałe zaangażowanie na rzecz wspólnego bezpieczeństwa poprzez serię działań, których celem jest utrzymanie pokoju i stabilności na wschodniej flance NATO w obliczu rosyjskiej interwencji na Ukrainie.

Skierowani obecnie do ćwiczeń Atlantic Resolve żołnierze USA będą w nich uczestniczyć przez trzy miesiące.

PAP

drukuj