Dr. K. Kawęcki: Ewentualna współpraca Prawicy RP z Kukiz’15 póki co dotyczy jedynie wyborów samorządowych

Potwierdzam, że trwają rozmowy z Kukiz’15 w sprawie udziału Prawicy RP w wyborach samorządowych razem z tym ugrupowaniem. Ta sytuacja jest konsekwencją zerwania przez PiS umowy, która została podpisana w 2012 roku – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja dr Krzysztof Kawęcki. Odniósł się w ten sposób do informacji o możliwym rozpoczęciu współpracy podczas wyborów samorządowych Prawicy RP i Kukiz’15.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ugrupowanie Marka Jurka stanie do wyborów samorządowych ramię w ramię z Kukiz’15.

– Potwierdzam, że trwają rozmowy z Kukiz’15 w sprawie udziału Prawicy RP w wyborach samorządowych razem z tym ugrupowaniem. Ta sytuacja jest konsekwencją zerwania przez PiS umowy, która została podpisana w 2012 roku. Przypomnę, że wówczas notowania PiS-u nie były zbyt wysokie, a to porozumienie otworzyło drogę do szerszego porozumienia z Solidarną Polską i partią kierowaną przez Jarosława Gowina. Niestety, PiS jednostronnie zerwał porozumienie programowe i nie dotrzymał umów w wyborach parlamentarnych i samorządowych, ponieważ nie zarejestrował kandydatów Prawicy RP, co zostało opisane w umowie – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

To nie pierwszy przypadek współpracy obu partii.

– Współpraca z Kukiz’15 trwa od jakiegoś czasu. Mam na myśli wspólne inicjatywy programowe m.in. w akcji przeciwko CETA oraz kwestie ordynacji wyborczej i ostatnie inicjatywy dotyczące zachowania waluty narodowej – powiedział.

Nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do podpisania oficjalnych dokumentów.

– Na razie dotyczy to wyborów samorządowych. Trudno jest przewidzieć, jak będą wyglądały wybory parlamentarne. Rozmowy są na wstępnym etapie. Trudno mi też powiedzieć, czy będzie podpisana formalna umowa o współpracy, czy będzie to dżentelmeńska umowa – dodał dr Krzysztof Kawęcki.

RIRM

drukuj