fot. wikipedia.org

Podkarpackie: rozpoczął się okres godowy traszki karpackiej

Żyjące na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, traszki karpackie rozpoczęły okres godowy; potrwa on do końca czerwca – powiedział przyrodnik zajmujący się płazami Marek Holly.

„Traszka karpacka jest uznawana za tzw. endemit karpacki, czyli gatunek występujący, poza wschodnimi Sudetami, prawie wyłącznie w Karpatach” – mówił we wtorek Marek Holly.

Oprócz Bieszczad spotyka się ją również w wyższych partiach gór, np. w Tatrach. Natomiast w niżej leżących dolinach karpackich chętnie zasiedla różnego rodzaju zbiorniki wodne z częściowym ocienieniem oraz z płyciznami nagrzewanymi intensywnie przez słońce. Lubi również głębokie koleiny w drogach leśnych oraz pojawiające się okresowo większe kałuże.

„Okres godowy potrwa od sześciu tygodni do dwóch miesięcy. W tym czasie traszki przebywają w wodzie, gdzie składają jaja luzem na dnie bądź przytwierdzają je do roślin wodnych” – wyjaśnił przyrodnik.

Po 10-14 dni z jaj wylęgają się larwy, które po przeobrażeniu wyjdą na ląd, po dwóch – czterech miesiącach.

„Czasem rozwój larwy zwłaszcza w wyższych położeniach górskich może się przedłużyć i zakończyć dopiero wiosną w kolejnym roku” – zaznaczył Marek Holly.

Poza okresem godowym traszki karpackie bytują na lądzie. Nie wiadomo w jakim wieku osiągają one dojrzałość płciową. Przypuszcza się, że przystępują do rozrodu po dwóch latach życia.

Długość ciała traszki karpackiej wynosi ok. 7,5 – 10 cm; samice są większe od samców. Mimo niewielkich rozmiarów traszka wygląda dość masywnie. Ubarwienie jej grzbietu bywa bardzo zmienne: gliniastobrązowe, jasnobrązowe, oliwkowe, zielonkawe, ciemno oliwkowo-brązowe, czarne lub marmurkowate.

Traszka karpacka poza okresem godów jest aktywna głównie nocą, zaś w porze godowej aktywność utrzymuje również w ciągu dnia. Na lądzie traszki żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami oraz owadami, w wodzie – owadami wodnymi. W październiku zapadają w trwający pół roku sen zimowy.

PAP/RIRM

drukuj