fot. WOT

Podkarpackie: W niedziele w Dębicy przysięga żołnierzy WOT

W najbliższą niedzielę w Dębicy (Podkarpackie) odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wypowie 66 żołnierzy ochotników.

Jak poinformował rzecznik podkarpackiej brygady kpt. Witold Sura, wśród żołnierzy, którzy złożą przysięgę będzie m.in. 28 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 18 kobiet.

„Ze względu na panującą pandemię uroczystość odbędzie się na stadionie miejskim przy ulicy Saperów w Dębicy z zachowaniem wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID-19” – dodał.

Kpt. Witold Sura przypomniał, że przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się również w Dębicy.

„Organizatorem szkolenia był 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii” – wymienił.

Szkolenie 16-dniowe to dopiero początek szkolenia terytorialsów. Cały cykl szkolenia trwa bowiem trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

PAP

drukuj