fot. TT/PremierRP

M. Dworczyk: Jest nowy schemat działów administracji rządowej

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury – dodał.

„Schemat jest uzgodniony w ramach Zjednoczonej Prawicy. Zgodnie z nim będzie wydane rozporządzenie atrybucyjne, które przyporządkuje poszczególne działy konkretnym ministrom oraz będzie zmieniona ustawa o działach” – powiedział  Michał Dworczyk.

Ze schematu przekazanego przez Michała Dworczyka wynika, że Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie odpowiedzialne za aktywa państwowe oraz gospodarkę złożami kopalnymi.

W resorcie edukacji i nauki znajdą się działy „oświata i wychowanie”, a także „szkolnictwo wyższe i nauka”.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej będzie odpowiedzialny za finanse (budżet, finanse publiczne, instytucje finansowe) oraz za fundusze i politykę regionalną (rozwój regionalny, w tym fundusze UE).

Szef resortu klimatu i środowiska będzie odpowiadał za energię, gospodarkę wodną, klimat oraz środowisko.

W Kancelarii premiera będzie dział „informatyzacja” oraz „członkostwo RP w UE”.

W Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pojawią się działy „kultura i ochrona dziedzictwa” oraz „kultura fizyczna” – będzie mu podlegał nowy urząd centralny: Rządowe Centrum Sportu.

Minister infrastruktury będzie odpowiadał za łączność, transport, żeglugę śródlądową, gospodarkę morską oraz rybołówstwo, w tym Główny Urząd Morski.

Z informacji przekazanej przez Michała Dworczyka wynika, że w MON będzie dział „obrona narodowa”.

Z kolei w ministerstwie rodziny i polityki społecznej będą działy „rodzina” oraz „zabezpieczenie społeczne”.

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi znajdą się działy „rolnictwo”, „rozwój wsi”, „rynki rolne”, „lasy państwowe”.

W przypadku resortu rozwoju, pracy i technologii będą to działy: „budownictwo”, „gospodarka”, „turystyka” oraz „praca”.

W Ministerstwie Sprawiedliwości będzie dział „sprawiedliwość”.

Natomiast w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji znajdą się działy „administracja publiczna”, „sprawy wewnętrzne” oraz „wyznania religijne i mniejszości”.

W MSZ znajdzie się jeden dział „sprawy zagraniczne”, a w Ministerstwie Zdrowia – „zdrowie”.

Nowy skład rządu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę; liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony między nowe lub istniejące resorty.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl