fot. youtube.com

M. Dworczyk: Być może w środę poznamy nazwisko nowego ministra rolnictwa

Być może w środę poznamy nazwisko nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który zastąpi Krzysztofa Jurgiela – powiedział dziś w radiu RMF FM szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa podało, że minister Krzysztof Jurgiel złożył rezygnację, której powodem były względy osobiste. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że dymisja została przyjęta.

Michał Dworczyk pytany o powody złożenia dymisji powtórzył, że były to względy osobiste.

„Minister Jurgiel wyraźnie napisał, że są to jego prywatnego powody, jeśli ktoś chce poznać szczegóły, najlepiej porozmawiać z ministrem” – powiedział szef KPRM.

„Minister złożył dymisję, która została przyjęta przez premiera. W najbliższych dniach, być może nawet jutro poznamy nowego ministra” – dodał.

Michał Dworczyk dopytywany o to, czy potwierdza doniesienia medialne, że szefem resortu rolnictwa zostanie obecny wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, przyznał, że to nazwisko pojawia się wśród potencjalnych kandydatów.

65-letni Krzysztof Jurgiel był ministrem od 16 listopada 2015 r. w rządzie Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego.

W poprzedniej kadencji Sejmu pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa, a w latach 2006-2007 był szefem resortu rolnictwa.

Za obecnej kadencji Jurgiela wprowadzona została w życie ustawa dotycząca sprzedaży państwowej ziemi, która chroni przed nabywaniem gruntów rolnych przez cudzoziemców oraz przez osoby nie mające kwalifikacji rolniczych. Gdy został ministrem, pomimo kłopotów w systemem informatycznym pod koniec 2015 r., ARiMR w terminie wypłaciła płatności, a w kolejnych dwóch latach wypłacono rolnikom wcześniejsze zaliczki w wysokości 70 proc. dopłat.

PAP/RIRM

drukuj