M. Dworczyk: Po listopadzie budżet miał nadwyżkę 11 mld zł – pierwszy taki przypadek w historii

Po listopadzie budżet państwa polskiego zanotował 11 miliardów złotych nadwyżki; to pierwszy taki przypadek w historii; gdzie są „ekonomiści” z PO, którzy wieszczyli 100 miliardów złotych deficytu – napisał w czwartek na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

„Po listopadzie budżet państwa polskiego zanotował 11 miliardów złotych nadwyżki! To pierwszy taki przypadek w historii! Gdzie są +eksperci+ z opozycji mówiący o +błędach rozdawnictwa+? Gdzie +ekonomiści+ z PO, którzy wieszczyli 100 miliardów złotych deficytu?” – zapytał Michał Dworczyk.

W listopadzie br. nadwyżka budżetu wzrosła o ok. 4,6 mld zł wobec października i na koniec tego miesiąca wyniosła 11,1 mld zł – wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Finansów w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – listopad 2018 r.

Ministerstwo poinformowało, że w okresie styczeń – listopad 2018 r. dochody budżetu wyniosły 343,4 mld zł, tj. 96,5 proc. zaplanowanej w tym roku kwoty 355,7 mld zł, a wydatki wyniosły 332,3 mld zł, tj. 83,7 proc. planu w wysokości 397,2 mld zł. Oznacza to, że listopad zamknął się nadwyżką w wysokości 11,1 mld zł.

„W okresie styczeń – listopad 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu I-XI 2017 r. o 8, proc., tj. ok. 25,6 mld zł” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Resort wyjaśnia, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z podatku VAT były wyższe o 7,6 proc. rdr (tj. ok. 11,2 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,2 proc. rdr (tj. ok. 3,3 mld zł), dochody z podatku PIT wzrosły o 13,9 proc. rdr (tj. ok. 6,5 mld zł). Wyższe także były dochody z podatku CIT – o 16,4 proc. rdr (tj. ok. 4,5 mld zł), natomiast dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wzrosły o 3,8 proc. rdr.

„Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z informacją, w okresie styczeń – listopad 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 26,3 mld zł i było niższe o ok. 5,8 mld zł (tj. 18,0 proc.) w stosunku do okresu styczeń – listopad 2017 r. Spowodowane jest to, jak wyjaśnia resort, wpłatą z zysku z NBP w czerwcu 2017 r. w kwocie 8,7 mld zł, która nie wystąpiła w 2018 r.

„Wykonanie wydatków budżetu państwa po listopadzie 2018 r. wyniosło 332,3 mld zł, tj. 83,7 proc. planu. W stosunku do analogicznego okresu 2017 r. (325,7 mld zł) jest to wartość wyższa o 6,7 mld zł, natomiast analizując zaangażowanie wydatków w stosunku do planu jest ono na zbliżonym poziomie jak po listopadzie 2017 roku (tj. 84,6 proc. planu)” – dodano w komunikacie.

Zgodnie z poprzednimi danymi, po październiku br. nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł. Dochody budżetu w tym okresie sięgnęły 309,4 mld zł, tj. 87 proc. planowanych, z budżetu wydano natomiast 302,9 mld zł, czyli 76,3 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty.

W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl