fot. twitter.com/JacekPodgorski

[TYLKO U NAS] J. Podgórski: Mimo że otrzymujemy mniejsze dopłaty z unijnego budżetu – polskie rolnictwo cały czas niweluje dystans do najsilniejszych rolniczych gospodarek w Europie

Dopłaty bezpośrednie do hektara produkcji rolnej w Unii Europejskiej nie są ani równe, ani sprawiedliwe, ani racjonalnie uzasadnione w swojej wysokości. Polska jest niestety krajem absolutnie poszkodowanym i jesteśmy trochę wprowadzani przez unijne instytucje w błąd. Mimo że otrzymujemy mniejsze dopłaty z unijnego budżetu, polskie rolnictwo cały czas niweluje dystans do najsilniejszych rolniczych gospodarek w Europie – podkreślał Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Od 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała zaliczki do dopłat bezpośrednich dla rolników za bieżący rok. Zaliczki będą realizowane na maksymalnie dopuszczalnym przez Unię Europejską poziomie – 70 proc. Wypłaty mają przyczynić się do poprawy płynności finansowej gospodarstw – wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

– To jest zdecydowanie dobra wiadomość dla rolników, których – w mniejszym stopniu niż w krajach Europy Zachodniej – dosięgnął kryzys związany z pandemią koronawirusa, ale także wiele innych wcześniejszych problemów, z którymi musieli borykać się polscy rolnicy: na początku sezonu problemy z suszą, potem deszcze, a wcześniej przymrozki. Cały czas są pewne problemy w połączeniu z koronawirusem i się spiętrzają. Mamy mniejszy problem z koronawirusem w rolnictwie niż kraje Europy Zachodniej może ze względu na to, iż polskie rolnictwo jest odpowiedzialne i długofalowa strategia nakreślona w „Planie dla wsi” ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego i premiera Mateusza Morawieckiego przynosi swoje efekty – podkreślił Jacek Podgórski.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że Polska jest silnym krajem nadwyżkowym zarówno w kontekście upraw, jak i produkcji zwierzęcej.

– Możemy zapatrywać nasz rynek krajowy w bezpieczny sposób, ale także eksportować znaczne partie towarów poza granice kraju. (…) Od czerwca Polska notuje bardzo silne odbicie. Wszystko wskazuje na to, że nawet, jeżeli ten rok nie będzie rekordowy pod względem eksportu, co byłoby bardzo trudne, to straty względem lat wcześniejszych będą absolutnie minimalne – zapowiedział dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Jacek Podgórski zwrócił jednak uwagę na wysokość dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w przeliczeniu na jednego rolnika bądź jednego obywatela  w porównaniu z wysokością dopłat dla rolników w innych krajach Unii Europejskiej.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, że dopłaty bezpośrednie do hektara produkcji rolnej w Unii Europejskiej nie są ani równe, ani sprawiedliwe, ani racjonalnie uzasadnione w swojej wysokości. Polska jest niestety krajem absolutnie poszkodowanym i jesteśmy trochę wprowadzani przez unijne instytucje w błąd – akcentował gość „Aktualności dnia”.

– Polska jest zasobnym w ludność państwem w Unii Europejskiej, wobec czego kwoty zazwyczaj wyglądają rzeczywiście imponująco. Natomiast jeżeli porównamy to sobie z wynikami, jakie mają inne kraje w przeliczeniu na jednego rolnika albo jednego obywatela, to niestety Polska wypada fatalnie. Średnia z ostatnich lat dopłat bezpośrednich na jednego rolnika np. w Luksemburgu wynosiła 14 tys. euro, (…) w Polsce dopłaty wynosiły 2,1 tys. euro w przeliczeniu na jednego rolnika – wskazywał.

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej zauważył, że mimo że dopłaty dla rolników są niższe, a UE wspiera inicjatywy proekologiczne, które negatywnie wpływają na rozwój rolnictwa w Polsce, faktem jest to, że „polska gospodarka rośnie, a polskie rolnictwo kwitnie od lat”.

– Mimo że otrzymujemy mniejsze dopłaty z unijnego budżetu, że Unia często w jakiś sposób rzuca nam kłody pod nogi, wspierając inicjatywy, które dla polskiego rolnictwa mogą być fatalne w skutkach (…), polskie rolnictwo cały czas niweluje dystans do najsilniejszych rolniczych gospodarek w Europie – dodał.

Całą rozmowę z Jackiem Podgórskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj