M. Dworczyk: Obecnej ekipie w ratuszu warszawskim może nie udać się dotrwać do kolejnych wyborów

W środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Michał Dworczyk z PiS podkreślił, że odpowiedzialność polityczną za aferę reprywatyzacyjną ponosi wyłącznie Platforma Obywatelska. Parlamentarzysta wskazał również, że powstanie specjalna komisja w celu wyjaśnienia tej afery, która będzie miała znacznie szersze możliwości niż komisja śledcza.

Platforma Obywatelska przyzwyczaiła nas przez lata do tego, że wtedy, kiedy pojawiają się jakieś problemy, w szczególności afery, których za ich rządów nie brakowało, następuje próba zamiecenia tego pod dywan – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Afera warszawska, bo tak to moim zdaniem należy nazywać, gdyż z reprywatyzacją nie miało to nic wspólnego, to była regularna kradzież. Kiedy ta afera ujrzała światło dzienne, najpierw próbowano ją bagatelizować, a następnie PO odsuwało od siebie odpowiedzialność. Odpowiedzialność polityczna Platformy za tę aferę jest bezdyskusyjna. Wszystkie nieprawidłowości – a raczej przestępstwa – w ratuszu miały miejsce pod skrzydłami Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jest to prominentny polityk Platformy Obywatelskiej. Oddzielną sprawą jest to, czy była to nieudolność warszawskiego ratusza czy przyzwolenie na tego rodzaju działania. To musi wyjaśnić prokuratura i odpowiednie służby – podkreślił Michał Dworczyk.

Kiedy wreszcie afera warszawska ujrzała światło dzienne i dowiedzieliśmy się o skali nieprawidłowości, to Platforma Obywatelska roztoczyła parasol ochronny nad prezydent Warszawy i do dzisiaj Hanna Gronkiewicz-Waltz sprawuje swój urząd – dodał.

Ciągle w tej sprawie trwa śledztwo, które z każdym tygodniem przynosi nowe fakty – powiedział polityk.

Nie byłbym zaskoczony, gdyby obecnej ekipie w ratuszu warszawskim nie udałoby się dotrwać do kolejnych wyborów, ale odeszliby wcześniej – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Afera warszawska jest niezwykła i nieporównywalna z żadną z wcześniejszych afer – wskazał.

W tej aferze chodzi nie tylko o tysiące poszkodowanych osób, ale o miliardy złotych, które zostały rozkradzione. Z tego powodu powstała koncepcja utworzenia komisji, która będzie się zajmowała rozwikływaniem tej sytuacji. Mówimy tutaj o komisji, która będzie działała równolegle do prokuratury. Nie będzie to komisja śledcza, bo będzie ona miała o wiele szersze uprawnienia. Ta komisja będzie mogła m.in. wnioskować o zmianę wpisów w księgach wieczystych, prowadzić do zwrotu nieruchomości, które zostały przejęte z naruszeniem prawa, i będzie miała wpływ na ewentualną wypłatę odszkodowań – powiedział Michał Dworczyk.

Warto podkreślić, jaka była postawa Platformy Obywatelskiej, kiedy PiS zgłosił propozycję powołania takiej komisji – dodał.

Ze strony Platformy była furia, wściekłość i atak. Takie zachowanie miało służyć temu, ażeby nie została powołana komisja, która ma służyć rozwikłaniu tej wielkiej afery – wskazał parlamentarzysta.

Całość rozmowy z pos. Michałem Dworczykiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj