By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69575988

Politechnika Warszawska zawiadomiła prokuraturę w związku z wyciekiem danych

Politechnika Warszawska zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z wyciekiem danych osobowych z platformy OKNO – poinformowała pełniąca zadania rzecznika Politechniki Warszawskiej Izabela Koptoń-Ryniec. Czynności dotyczące tego zdarzenia prowadzi już policja.

Według informacji Politechniki Warszawskiej, nieuprawnionego pobrania danych z platformy Ośrodka Kształcenia na Odległość (OKNO) dokonano 3 maja z anonimowej zagranicznej sieci typu TOR. Poszkodowanych może być 5,3 tys. osób, studentów i pracowników korzystających z platformy.

Izabela Koptoń-Ryniec, informując o złożeniu zawiadomienia do prokuratury, wskazała, że uczelnia oczekuje obecnie podjęcia działań przez odpowiednie organy, również policję. Wyjaśniła przy tym, że funkcjonariusze wcześniej wszczęli już postępowanie po zgłoszeniu dokonanym przez „jednego z pokrzywdzonych”.

Oficer prasowy śródmiejskiej komendy nadkom. Robert Szumiata mówił PAP, że na policję drogą mailową zgłosiło się trzydzieści osób, zawiadamiając o tym, że z PW mogły wyciec ich dane. Trwają czynności wyjaśniające, których celem jest sprawdzenie, czy doszło do przestępstwa. Oficer nie miał jeszcze informacji o zgłoszeniu ze strony PW, czyli administratora danych.

O sprawie w środę uczelnia zawiadomiła prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Politechnika Warszawska na swojej stronie internetowej zaapelowała, aby ci, których dane zostałyby wykorzystane, np. przy próbie wyłudzenia, zgłaszali ten fakt na policję. Wówczas sprawie tej zostanie nadana osobna sygnatura, bo – jak wyjaśniła Politechnika Warszawska – to student lub pracownik będzie pokrzywdzony.

Politechnika komunikat, w którym poinformowała o „incydencie” z 3 maja na platformie administracyjnej OKNO, w wyniku którego może dojść do nieuprawnionego wykorzystania danych studentów i pracowników korzystających z systemu, opublikowała na swojej stronie internetowej we wtorek, 5 maja.

O sprawie w poniedziałek informował portal zaufanatrzeciastrona.pl, którego autorzy twierdzą, że pragnący zachować anonimowość informator podesłał im kopię bazy danych z platformy OKNO. W poniedziałek PW podała, że ustala szczegóły i skalę zdarzenia. Uczelnia wyjaśniła, że o nieuprawnionym pobraniu danych z platformy dowiedziała się od redaktorów tego portalu i portalu niebezpiecznik.pl.

Jak poinformowała uczelnia, w przypadku studentów, dane, które mogły zostać ujawnione, to m.in.: imię i nazwisko, seria i nr dowodu osobistego, nr PESEL, adres, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, data i miejsce urodzenia, adres e-mail, nazwa użytkownika, telefon oraz nr NIP, jeśli były im wystawiane faktury. W przypadku nauczycieli akademickich mogły być ujawnione imię, nazwisko i e-mail.

Politechnika zaleciła, aby osoby posiadające konta w systemie OKNO rozważyły zastrzeżenie danych w banku, zastrzeżenie lub wymianę dowodu osobistego, a także zastrzeżenie numeru PESEL poprzez aktywowanie usługi Bezpieczny Pesel przez CRIF Poland. Poleciła również złożenie zastrzeżenia kredytowego w Biurze Informacji Kredytowej BIK, które gwarantuje otrzymywanie alertów w razie prób uzyskania kredytu na zastrzeżone dane osobowe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl