fot. PAP/Leszek Szymański

Wystawa „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim w Warszawie

Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta wystawa „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Ekspozycja opowiada o wybijaniu się Polaków na niepodległość w latach 1914-1989.

W otwarciu wystawy uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który objął wydarzenie patronatem narodowym. W swoim wystąpieniu akcentował, że wystawa „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” to własny portret Polaków.

– Będzie można się – w jakim sensie – w tej wystawie przejrzeć. Będzie można patrzeć na nią i obserwować w niej różne niezwykłe ważne elementy ludzi, nie tylko bohaterów, ojców niepodległości, ale i zwykłych ludzi, którzy o tę niepodległość, o wolność dla nas walczyli. Można obserwować po prostu Polskę taką, jak ona wyglądała i wygląda, ale można obserwować też walkę wieloletnią, wielodziesięcioletnią o wolność, o prawdziwą niepodległość, o prawdziwą suwerenność – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Ekspozycja obejmuje 500 dzieł sztuki, kilkaset fotografii dokumentalnych, archiwalne dokumenty, montaże filmowe oraz ścieżki dźwiękowe. Towarzyszą im teksty historyczne przygotowane przez prof. Tadeusza Wolszę.

Wystawa „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” będzie czynna do 31 marca 2019 r.

RIRM

drukuj