fot. PAP

Nowy program PiS

Na Kongresie w Warszawie PiS prezentuje założenia swojego nowego programu, który liczy 160 stron. Propozycje są zgrupowane w rozdziale: „Projekt dla Polski”. Dziedzinami priorytetowymi są: zdrowie, praca i rodzina.

O propozycjach PiS-u dotyczących zdrowia mówiła dziś poseł Jadwiga Wiśniewska.

– Nasz program zdrowotny wyrasta z testamentu śp. prof. Zbigniewa Religii. Głównym założeniem jest to, że człowiek jest w centrum uwagi, że pacjent zasługuje na szacunek i uwagę. Dlatego też po pierwsze: zlikwidujemy niewydolny, Narodowy Fundusz Zdrowia. Wydatki na służbę zdrowia będą planowane w budżecie państwa, a składka zdrowotna powróci do budżetu – wyjaśniała poseł.

W programie zdrowotnym PiS zakłada też stworzenie sieci szpitali, obniżenie cen leków refundowanych oraz przywrócenie gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Mottem kolejnego priorytetu programu PiS-u jest praca dla każdej Polki i każdego Polaka. Wiceprezes PiS-u poseł Beata Szydło powiedziała, że rząd Donalda Tuska marnuje potencjał młodych ludzi, którzy w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają za granicę.

Rząd nie ma dla nich żadnej oferty. PiS mówi tym wszystkim Polakom: jesteście potrzebni Polsce – podkreśliła poseł.

– Damy Polakom Narodowy Program Zatrudnienia – program skierowany do młodych ludzi, skierowany do samorządów, które borykają się z największym bezrobociem. Program skierowany do przedsiębiorców, którzy będą chcieli te miejsca pracy tworzyć w Polsce powiatowej. Wprowadzimy ułatwienia dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Czas skończyć z konkurowaniem za pomocą najniższych wynagrodzeń. Polacy pracują najciężej, najdłużej w Europie, a są najniżej wynagradzani. Czas z tym skończyć. Dlatego zaproponowaliśmy pakt dla wzrostu wynagrodzeń, do którego przystąpią przedsiębiorcy, pracodawcy i strona społeczna. A gwarantem tego paktu będzie rząd – mówiła Beata Szydło.

Poseł Andrzej Duda powołując się na dane GUS-u powiedział, że 2 mln Polaków żyje dziś w skrajnym ubóstwie a 6,5 mln jest doświadczonych niedostatkiem. Co najgorsze 0,5 mln dzieci nie dojada. Podkreślał, że dziś w Polsce nie ma perspektyw dla rozwoju rodziny

– Rodzina wymaga wsparcia ze strony państwa – to nie jest tylko hasło. To jest niezwykle istotny element. Trzy podstawowe cele, które chcemy osiągnąć. Pierwszym celem – zasadniczym – jest pomoc rodzinie w uzyskaniu dobrej sytuacji materialnej. Trzy podstawowe rozwiązania. Rozwiązanie, które nazywamy dodatkiem rodzinnym; dodatkiem rodzinnym powszechnym, bo to chciałbym z całą mocą podkreślić. To kwota 500 zł miesięcznie na każde dziecko w rodzinie, która zarabia mało – informował Andrzej Duda.

Drugi cel to nowy system mieszkaniowy: państwo dawałoby grunt na którym budowane byłyby lokale za kredyty udzielone przez konsorcja. Po trzecie PiS chce wprowadzić zerową stawkę VAT-u na ubranka dla dzieci. Program jeszcze dziś ma zostać przyjęty przez uczestników kongresu.

RIRM 

drukuj