fot. PAP/Mateusz Marek

PiS zapowiada zmiany w rządzie, ale i w strukturach partii. Szczegóły mamy poznać jesienią

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada polityczne zmiany nie tylko wewnątrz rządu, ale również w strukturach partii. Decyzje władz ugrupowania poznamy najprawdopodobniej jesienią.

Klub Prawa i Sprawiedliwości spotkał się na zamkniętym wyjazdowym posiedzeniu w Jachrance.

– Mieliśmy podsumowanie powyborcze. Raczej było to spotkanie w radosnym tonie kolejnych wygranych wyborów. Były pewne zapowiedzi dotyczące zmian po okresie wakacyjnym – poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Partia przygotowuje się do jesiennego kongresu, który może doprowadzić do wewnętrznych zmian – przyznał poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

– Partia, jeżeli chce wygrywać, jeżeli chce być blisko ludzi, jeżeli nie chce stać się po prostu „sentymentalną ramotką”, musi się zmieniać. Musi być dynamiczna, elastycznie podchodzić do rzeczywistości. Oczywiście na pewno będziemy w jakiś sposób dostosowywać strukturę partii, sposób działania do nowych wyzwań – wskazał wicerzecznik PiS w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Po wakacjach ma dojść też do rekonstrukcji rządu, co zapowiedział niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Mogę mówić o pewnym planie, który byłby zrealizowany we wrześniu, być może ostatecznie na początku października. To jest plan, który obejmuje daleko idące zmniejszenie liczby ministerstw. Połączenie różnych działów, tak żeby ich nadzorcą był jeden minister” – zapowiadał Jarosław Kaczyński.  

Niewykluczone, że część swoich wpływów w rządzie stracą koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości. Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro.

– Bez żądnego z naszych ugrupowań nie ma większości. W związku z tym, naszym zadaniem jest się porozumiewać. Do tej pory bardzo dobrze się porozumiewaliśmy, ale to wymaga rozmów. Przed nami są jeszcze rozmowy, które będą się koncentrowały – taka jest nasza intencja na sprawach programowych, a później będą rozważane sprawy organizacyjne i personalne – akcentował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski.   

Najpierw program, potem ilość i kształt resortów – mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz z Porozumienia Jarosława Gowina.

– Jeśli ustalimy kierunki, w których chcemy podążać w ciągu najbliższych miesięcy, wówczas do tego będzie dostosowany, dostrojony kształt rządu. Wtedy okaże się, jak ten przyszły rząd będzie wyglądał – oświadczyła wicepremier.

Rząd musi być przede wszystkim skuteczny – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

– Polacy oczekują skutecznego działania podczas kryzysu, podczas epidemii. Wiadomo, że rząd mniejszy, ale sprawniej zarządzany, to jest coś, co wizerunkowo dobrze wygląda, ale i realnie dobrze wygląda. Wizerunkowo, ponieważ jest to też bardziej oszczędna polityka – zauważył prof. Mieczysław Ryba.  

Rekonstrukcja rządu nie może się opierać tylko na podziale stanowisk – dodał politolog dr Paweł Mormo.

– Do tej pory nie tylko kierunek ekonomiczno-racjonalny, co raczej pewne problemy polityczne, pewne aspiracje różnych liderów, dyktowały tempo zmian w rządzie i kierunek kształtowania się ministerstw. Czy o to głównie będzie głównie chodziło przede wszystkim prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i kierownictwu PiS, czy o coś więcej, dowiemy się pewnie dopiero jesienią – ocenił politolog.  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP zaznaczył, że plan zakłada zmniejszenie liczby resortów z 20 do 12.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl