fot. Agnieszka Dąbrowska

Rzecznik PiS: Święto Niepodległości powinno łączyć, a nie dzielić

Święto Niepodległości powinno łączyć, a nie dzielić – powiedziała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. Polityk odniosła się w ten sposób do terminu wyborów samorządowych oraz referendum konstytucyjnego, które mają się odbyć 11 listopada 2018 r.

Według doniesień medialnych dziennika „Rzeczpospolita” prezes PiS-u Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę tego terminu. Wśród najbardziej prawdopodobnych jest 4 lub 18 listopada.

Odnosząc się do tych informacji, rzecznik PiS wskazała, że obecnie nie ma żadnych konkretnych planów w tej sprawie. Dodała też, że w najbliższym czasie zostaną podjęte rozmowy na ten temat z Kancelarią Prezydenta.

– Żadnych konkretnych propozycji nie mamy i nie składamy. Zamierzamy na ten temat rozmawiać z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, na takiej samej zasadzie, jak teraz rozmawiamy między sobą i politykami Prawa i Sprawiedliwości, bo uważamy i wiemy, że 11 listopada to jest dzień, w którym tak okrągłą rocznicę powinniśmy wszyscy świętować ponad podziałami politycznymi –   powiedziała Beata Mazurek.

Prezydent Andrzej Duda inicjatywę przeprowadzenia referendum ws. zmian w konstytucji ogłosił podczas Święta Konstytucji 3 Maja.

Plebiscyt miałby się odbyć w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2018 roku. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, na ten dzień wypada również termin wyborów samorządowych.

RIRM

drukuj