fot. PAP/Leszek Szymański

PiS i opozycja przygotowują propozycje programowe przed wyborami parlamentarnymi

W lipcu Prawo i Sprawiedliwość pokaże więcej ciekawych rozwiązań i projektów na najbliższe lata – zapowiada premier Mateusz Morawiecki. Nowy program wprowadzi kolejne rozwiązania po trzynastej emeryturze oraz 500 złotych także na pierwsze dziecko. Swoje pomysły opracowuje również opozycja.

Po lipcowej konwencji w Katowicach Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje nowy program – mówi premier Mateusz Morawiecki.

– Już wkrótce pokażemy jeszcze więcej ciekawych rozwiązań, programów, konkretów i projektów na najbliższych kilka lat. Mamy konwencję programową zaplanowaną w Katowicach za dwa tygodnie. To będzie wielkie – jak to sobie mówimy – „mrowisko” poglądów, pomysłów, burza intelektualna PiS – zaznacza szef rządu.

Jak dodaje, Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało już założenia „piątki Morawieckiego” przedstawionej rok temu, czyli m.in. wyprawki 300 złotych dla ucznia na początek roku szkolnego oraz zmniejszenie podatku CIT dla małych firm z 15 do 9 proc. W tym roku realizowana jest „piątka” Jarosława Kaczyńskiego. To wypłacona już trzynasta emerytura oraz rozpoczynana niedługo wypłata 500 złotych na pierwsze dziecko. Nowe propozycje będą szły w tym samym kierunku – zaznacza europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Pracujemy nad kolejnymi propozycjami, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, infrastrukturę, ale przede wszystkim poprawę jakości życia zwykłego obywatela – to jest przedmiotem naszej największej troski – akcentuje Patryk Jaki. 

Realizacja „piątki” Kaczyńskiego kosztuje polski budżet około 43 miliardy złotych. Jednak Polskę stać na kolejne wydatki, gdyż programy społeczne same na siebie pracują – podkreśla ekonomista Artur Beń.

– Pieniądze, które są przekładane na rynek detaliczny i drobnych usług, czyli przeciętnemu Kowalskiemu, w dużej mierze wracają, a co najważniejsze pobudzają rynek, powodując ogólne pobudzenie gospodarki – wskazuje Artur Beń.

Jednak szef klubu Kukiz’15 Paweł Kukiz chciałby prowadzenia polityki społecznej w inny sposób.

– Tego się nie robi w sposób taki, że daje się pieniądze, tylko po prostu ich się nie zabiera, daje się wyższą kwotę wolną od podatku, nagradza się za pracę – mówi Paweł Kukiz.

Swoje programy opracowuje również Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska. Propozycje wynikają z obecnych problemów.

– Emerytura bez podatku, którego efektem będzie to, że Polacy nie będą musieli płacić podatku aż do śmierci. Odnawialne źródła energii, bo polityka energetyczna rządu PiS – symbolem jej jest wiatrak na węgiel – uważa Piotr Zgorzelski z PSL.

– Sprawy związane z ochroną zdrowia i z europejskim standardem zdrowia, który chcemy w Polsce wprowadzić, na pewno pokazanie zmian w edukacji, które musimy naprawić po tym, co zostało zniszczone w tych ostatnich czterech latach – wskazuje przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann.

Jak dodaje Sławomir Neumann, w przypadku wygranych wyborów parlamentarnych rząd Platformy Obywatelskiej nie wycofałby się z programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości. Jednak wątpliwości co do szczerości takich słów ma wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Niepokojące były wcześniejsze wypowiedzi polityków opozycji.

– Od takich głosów zupełnie negujących tego typu programy, jak 500 plus, przez takie głosy, które mówiły o rozdawnictwie w przypadku trzynastej emerytury, przez takie głosy, które mówiły o przywracaniu wieku emerytalnego, że będzie się trzeba z tego wycofać – przypomina Paweł Mucha.

Jak zauważa prawnik Marcin Jakóbczyk, Platforma Obywatelska od lat stosuje tę samą retorykę.

– Po raz kolejny będzie atakować Kościół, po raz kolejny będzie jedynie straszyć politykami PiS-u, a jak się okazuje Jarosław Kaczyński jest w tym momencie motorem napędowym, który zapewnił PiS-owi znakomity wynik w ostatnich wyborach – ocenia Marcin Jakóbczyk.

Wnioski o wypłatę 500 złotych na każde dziecko będzie można składać od pierwszego lipca. Zgodnie z ustawą prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 roku życia bez względu na dochody rodziny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl