fot. PAP/Piotr Kowala

Prawo i Sprawiedliwość chce przekształcić czternastą emeryturę w coroczne świadczenie

Cały świat zmaga się z szalejącą inflacją. W Polsce osiągnęła ona wynik najwyższy od lutego 1997 roku. Tymczasem prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, ogłosił, że rząd zamieni czternastą emeryturę w coroczne świadczenie.

Obóz rządzący w swojej polityce dużo miejsca poświęca emerytom. Nie zmieniło się to także w sytuacji wysokiej inflacji. Choć osoby starsze pobierają już emeryturę bez podatku, to tymczasem wobec wzrostu cen nie zrezygnowano też z wypłaty ani trzynastej, ani czternastej emerytury. Czternastkę w tym roku wypłacono we wrześniu. Dodatkowe środki sięgające łącznie blisko 11,5 mld zł trafiły do 9 milionów osób.

– Czternastkę chcemy zmienić w trwałe świadczenie, nie jednoroczne, jak było początkowo planowane, tylko trwałe. Co roku będzie czternastka – mówił Jarosław Kaczyński w Kołobrzegu.

W przypadku czternastej emerytury pełne świadczenie wynosi 1218 zł na rękę. Korzystały na nim osoby, których comiesięczna emerytura nie przekraczała 2900 zł brutto. Powyżej tego limitu obowiązywała do tej pory zasada złotówka za złotówkę. Wobec wysokiej inflacji seniorzy czekają też na marcową waloryzację.

– Będzie bardzo wysoka – podkreślił prezes PiS.

Z wyliczeń resortu rodziny wynika, że świadczenia emerytów i rencistów wzrosną o około 14 procent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl